Ostatnie komentarze

 • Nunc consequat auctor neque, ut laoreet augue rhoncus viverra. Maecenas...
  UserDemo
  Mar 12, 2021
 • Nunc consequat auctor neque, ut laoreet augue rhoncus viverra. Maecenas...
  UserDemo
  Mar 12, 2021

Tagi bloga

Nie ma tagów
Co należy wziąć pod uwagę wybierając dywaniki łazienkowe?

Co należy wziąć pod uwagę wybierając dywaniki łazienkowe?

date_range Feb 10, 2022
Kamil Poter

Niewątpliwie w łazience codziennie każdy spędza sporą ilość czasu. Czasami to miejsce staje się swego rodzaju strefą relaksu, gdzie po ciężkim dniu można śmiało odpocząć w otoczeniu wody i aromatycznych olejków kąpielowych. Czasami też stanowi azyl w ciągu dnia, gdzie można „uciec” od całego otoczenia, ochłonąć i uspokoić zszargane nerwy. Warto więc zadbać o każdy, nawet najmniejszy detal wyposażenia tego pomieszczenia. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej chodnikom łazienkowym i odpowiemy na pytanie: Co należy wziąć pod uwagę wybierając dywaniki łazienkowe?

1. Rodzaj materiału dywanika łazienkowego.

Materiał ma znaczenie nie tylko dla wizualnego wyglądu chodnika, ale przede wszystkim wpływa na jego trwałość i długowieczność. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę fakt, że struktura dywanika będzie miała zasadnicze znaczenie dla komfortu użytkownika, z tego powodu, że goła stopa będzie miała bezpośrednią styczność z jego powierzchnią.

Przy wyborze rodzaju materiału, z jakiego wykonany jest dywanik łazienkowy, należy kierować się przede wszystkim miejscem jego ulokowania i przeznaczeniem. Przykładowo chodniki łazienkowe, które mają być w domowym zaciszu ułożone przy umywalce mogą mieć długie włosie, a materiał nie musi być super chłonny. Bardziej ma on służyć jako ozdoba i dopełnienie aranżacji łazienki, a jego struktura powinna być przyjemna dla stóp, które będą w stałym kontakcie np. podczas mycia zębów. Z powodzeniem można zdecydować się na wykonanie z praktycznie każdego, dowolnego materiału. W tym przypadku śmiało można zdecydować się na:

 • dywaniki akrylowe,
 • dywaniki bambusowe,
 • dywaniki bawełniane,
 • dywaniki z mikrofibry
 • dywaniki typu frotte z gęstym splotem.

Inaczej sprawa będzie wyglądała w przypadku zdecydowania się na hotelowe dywaniki łazienkowe. W takich miejscach łazienka jest użytkowana przez wiele różnych osób, a sam dywanik pełni raczej funkcję ociekacza, na którym można ustać wychodząc spod prysznica. W hotelu powinny być chodniki wykonane z cienkiego materiału, które będą łatwo schły, a jednocześnie szybko chłonęły wilgoć. Idealnym materiałem dla chodników łazienkowych, które mają być ułożone od razu przy wyjściu z prysznica jest bawełna lub frotte,

Niezależnie od miejsca ulokowania dywanika, nie bez znaczenia pozostaje jego warstwa spodnia. Zastosowana powierzchnia antypoślizgowa skutecznie zapobiega przesuwaniu się oraz zaginaniu rogów. „Zastosowanie antypoślizgowej powłoki pod chodnikami łazienkowymi jest niezwykle istotnym aspektem, gwarantującym zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i przyczyniającym się do uniknięcia nieszczęśliwych wypadków w łazience.” - podkreśla ekspert ds. kontroli jakości jednej z firm, zajmujących się produkcją dywaników łazienkowych.

Warto także zwrócić uwagę na grubość materiału.Tutaj także znaczenie będzie miało miejsce położenie dywanika. Chodniki łazienkowe z grubszych warstw mogą być ułożone z dala od możliwości zachlapania dużą ilością wody. Nie chodzi o to, że materiał nie poradzi sobie z chłonnością, ale utrzymanie nadmiernej wilgoci w grubym splocie zdecydowanie utrudni utrzymanie higieny oraz będzie miało negatywny wpływ na estetykę chodnika łazienkowego.

2. Kształty dywaników.

Chociaż na rynku dostępne są dywaniki łazienkowe w przeróżnych kształtach to najbardziej popularne są:

 • dywaniki łazienkowe w kształcie koła,
 • dywaniki łazienkowe w kształcie prostokąta.

Dywaniki okrągłe sprawdzą się w pomieszczeniach łazienkowych, które nie są zbyt pokaźnych rozmiarów. W małych łazienkach zazwyczaj w jednym punkcie zbiega się miejsce wyjścia spod prysznica lub wanny, miejsce przy sedesie oraz miejsce przy umywalce. Można zatem zdecydować się na położenie jednego dywanika w kształcie koła, który będzie przyjemnym akcentem w małej łazience, a jednocześnie zapewni komfort użytkownika. Należy przemyśleć także, czy dobrym rozwiązaniem będzie właśnie jeden większy, okrągły dywanik, czy też dwa mniejsze.

Praktycznie ta sama zasada dotyczy zdecydowania się na prostokątny chodniczek. Jeden może leżeć w okolicy prysznica lub wanny, a drugi – w okolicy umywalki czy sedesu. Dywaniki łazienkowe w takim kształcie będą idealnie nadawały się do ulokowania przy zabudowanych wannach, a dokładniej tuż przy ich krawędzi. Całość będzie komponowała się estetycznie, a jednocześnie funkcjonalnie.

3. Kolory dywaników do łazienki.

Nie bez znaczenia pozostaje także dobór odpowiedniej kolorystyki. Chociaż w głównej mierze wybór jest dokonywany według preferencji użytkownika, to istnieje kilka zasad, które warto zastosować.

Istnieje pewna reguła, która głosi, że chodniki łazienkowe powinny być w tej samej kolorystyce co ręczniki. Być może dlatego hotelowe dywaniki łazienkowe są zazwyczaj w ponadczasowej bieli, tak jak ręczniki oraz szlafroki w hotelach. Jednak można przełamać tą zasadę i wprowadzić do łazienki nieco kontrastu. Zestawienie: białe ręczniki i czarny dywanik może być odważnym połączeniem, ale nadającym wnętrzu „pazura” i charakteru.

Inna zasada mówi o doborze dywanika pod kolor, w jakim ogólnie zaaranżowana jest łazienka. W takim przypadku należy wybrać chodnik w odcieniu nieco jaśniejszym lub ciemniejszym od podłogi. Tak, aby jednocześnie odróżnić dywanik od kafelków, ale także podkreślić kolorystykę wnętrza.

Można także nie stosować się w ogóle do poniższych reguł i zdecydować się na mocny akcent, który zdecydowanie ożywi wnętrze. Przykładowo w białej łazience można dodać ozdoby oraz położyć dywanik w odróżniającym kolorze limonkowym. Często stosowanym kolorem jest także niebieski oraz jego wszystkie odcienie, jak np.: turkus, błękit, granat. Przywołuje we wspomnieniach wakacyjny okres, który z reguły kojarzony jest z morskimi klimatami.

Nie trzeba jednak ograniczać się tylko do jednolitych dywaników łazienkowych. Na rynku dostępne są także wielokolorowe wzory w paski, czy też kropki. Niektóre materiały zawierają w sobie motywy z muszelkami, czy delfinami. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się bajkowe wzory, dedykowane dzieciom. Umilają czas kąpieli najmłodszym członkom rodziny, a przy tym świetnie się prezentują.

Warto pamiętać o tym, że ze względów higienicznych powinno się posiadać dwa komplety dywaników. Dzięki temu można, także zamiennie tworzyć niepowtarzalny klimat we wnętrzu. Różne kompozycje wprowadzą także przyjemną odmianę dla oka.

Dywaniki łazienkowe

4. Rozmiar dywaników łazienkowych.

Nie bez znaczenia pozostaje także rozmiar dywanika. Dywaniki o większych rozmiarach będą prezentowały się dobrze tylko w przypadku łazienek o sporym metrażu. Oczywiście żaden chodnik łazienkowy nie ma takich gabarytów jak dywany w sypialniach, czy w dużych pokojach. Warto jednak przemyśleć, czy duży dywanik sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Ze względu na dużą wilgotność w łazience taki dywanik będzie pozostawał mokry znacznie dłużej, niż np. dwa lub trzy mniejsze dywaniki.

Z całą pewnością hotelowe dywaniki łazienkowe oraz domowe, ulokowane tuż przy wyjściu z wanny lub prysznica – powinny być cienkie oraz stosunkowo małe. Tego rodzaju dywaniki łazienkowe łatwo chłoną wilgoć, a jednocześnie szybko się suszą. Dodatkowo można często je zmieniać oraz bez problemu prać w pralce. To pomoże zachować odpowiednią higienę chodnika. Wystarczy także, że po wyjściu z kąpieli przewiesimy cienki dywanik przez obręcz wanny lub prysznica. Dzięki temu zgromadzona wilgoć szybko wyparuje, a dywanik pozostanie zadbany. Zachowanie walorów estetycznych pozwoli cieszyć się nim dłużej.

Dywanik łazienkowy - dodatkowa dekoracja, czy niezbędny element wyposażenia?

Chociaż dywaniki łazienkowe stanowią bardzo ważny walor estetyczny oraz aranżują wnętrze łazienki, to nie jest ich jedyna funkcja. Odpowiednio dobrane i właściwie wykonane chodniki łazienkowe zapewniają bezpieczeństwo użytkownikowi. Jest to szczególnie ważne w łazienkach wyłożonych płytkami o śliskiej strukturze, które w połączeniu z wodą stanowią ryzykowny duet. Dywanik łazienkowy z antypoślizgowych spodem zabezpiecza przed upadkiem osobę wychodzącą z kąpieli.

Dywaniki łazienkowe są także właściwym materiałem izolacyjnym od zimnej podłogi. Jest to ważne szczególnie w zimę, kiedy temperatura na zewnątrz nie jest zbyt sprzyjająca. Wychodzenie z kąpieli i stawanie na lodowatych kafelkach na pewno nie należy do przyjemnych doznań. Dodatkowo łatwo o przeziębienie organizmu i rozchorowanie się. Chodniki są także niezastąpione w przypadku posiadania dzieci, które nierzadko lubią chodzić bez kapci. Sama czynność mycia zębów przez najmłodszych członków rodziny inaczej będzie przebiegała, gdy gołe stopy będą stały na miękkim dywaniku, aniżeli surowych, chłodnych kaflach.

Oczywiście poza tym, dywaniki stanowią świetny element dekoracyjny, a możliwość ich doboru w przeróżnych rozmiarach, wzorach, kształtach i kolorystyce daje dużą dowolność na aranżację tego pomieszczenia.

Jak właściwie dbać o dywaniki łazienkowe?

Utrzymanie dywaników łazienkowych w należytej kondycji i estetyce nie należy do trudnych zadań. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad, które pozwolą uniknąć:

 • gnicia,
 • rozwijania się pleśni oraz grzybów,
 • unoszenia się brzydkiego zapachu.

Przede wszystkim należy dbać o pozostawanie dywaników suchych. Nadmierna wilgoć nie sprzyja utrzymaniu chodników łazienkowych w dobrym stanie. Ich właściwości i walory estetyczne z pewnością nie będą zachowane, a to doprowadzi do konieczności wymiany dywanika na nowy.

Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonane są dywaniki łazienkowe, należy je odpowiednio często prać. Większość produktów można bezpiecznie wrzucić do pralki, bez obaw o ich uszkodzenie. Należy tylko wziąć pod uwagę zalecenia producenta i dostosować odpowiedni program, najlepiej z niskimi obrotami wirowania.

Dywaniki łazienkowe są ważnym elementem wyposażenia każdej łazienki. Warto więc zadbać o ich właściwy wybór, biorąc pod uwagę wszystkie wymienione powyżej czynniki. Odpowiedni chodnik będzie gwarantował bezpieczeństwo, a także stanowił piękną i niepowtarzalną ozdobę, dopełniającą charakter i styl łazienki. Zawsze należy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji, aby jak najdłużej cieszyć się produktem o zachowanych walorach estetycznych.

Zostaw komentarz