Ostatnie komentarze

 • Nunc consequat auctor neque, ut laoreet augue rhoncus viverra. Maecenas...
  UserDemo
  Mar 12, 2021
 • Nunc consequat auctor neque, ut laoreet augue rhoncus viverra. Maecenas...
  UserDemo
  Mar 12, 2021

Tagi bloga

Nie ma tagów
Bawełniane ręczniki antybakteryjne – czy warto się nimi zainteresować?

Bawełniane ręczniki antybakteryjne – czy warto się nimi zainteresować?

date_range Jun 09, 2022
Site Owner

Ręczniki potrafią być prawdziwym siedliskiem bakterii. Jak się bowiem okazuje, jest on wylęgarnią setek zarazków, a nawet i grzybów. Co więcej, wchłaniają one również mocz, martwe komórki skóry, cząsteczki wydzielin itd. Czy można się ich jakoś pozbyć? Z pomocą przychodzą ręczniki antybacterial marki Zwoltex. Przeczytaj artykuł i dowiedz się o nich więcej!

Bakterie na ręczniku – czy jest się czego bać?

Warunki, z jakimi na co dzień muszą się mierzyć ręczniki bawełniane, nie są łatwe. Ciągła ekspozycja na wilgoć i wysokie temperatury sprawia, że stanowią one idealne miejsce dla rozwoju wszelkiego rodzaju mikrobów. I choć zdecydowana większość z nich nie jest dla człowieka szkodliwa, to jednak ilość zarazków, jakie się na nich rozwija, pozostawia niesmak. Co więcej, mało optymistyczne są również statystki. Szacuje się, że nawet do 89% ręczników wykonano z materiałów, które sprzyjają namnażaniu bakterii. Jak się również okazuje zabiegi takie jak suszenie jedynie w nieznaczny sposób zmniejszają ilość drobnoustrojów. Na szczęście jednak problem ten można wyeliminować – nawet pomimo wysokiej temperatury, czy wilgotności, które sprzyjają rozwojowi bakterii. Z pomocą przychodzi więc ręcznik antybacterial, który dzięki specjalnej powłoce, jest wolny od bakterii, grzybów i alergenów.

Antybakteryjne ręczniki bawełniane – w czym tkwi ich fenomen?

Na początku wypada powiedzieć sobie, co oznacza, że ręczniki są antibacterial? Wyprodukowane w tej technologii ręczniki bawełniane wykazują właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i antywirusowe. Wszystko za sprawą niezwykłej konstrukcji, którą posiadają. Ręczniki antybacterial są:

 • Wyprodukowane przy użyciu substancji takich jak pirytionianu cynku (ZnP) lub nano srebra (AG), które wykazują właściwości ograniczające rozwój mikroorganizmów. Co więcej, dzięki ich zawartości ręczniki antybakteryjne doświadczają zjawiska fotokatalizy. Podczas tego procesu ręczniki nabierają właściwości higienizujących.
 • Wykończone biobójczym, które nie tylko chroni przed zarazkami, ale i ogranicza powstawanie nieprzyjemnych zapachów.
 • Mają bardzo wysoką aktywnością antybakteryjną i przeciwgrzybiczną, które utrzymują się nawet po 50 cyklach prania.
 • Posiadają właściwości samoczyszczące, co ogranicza ilość prań koniecznych do tego, by ręcznik był czysty.

A warto zaznaczyć, że zdaniem ekspertów ręczniki, które nie mają szansy na to, by po użyciu wyschnąć – powinny być prane po trzecim użyciu.

Ręczniki antybakteryjne – bawełniane czy z mikrofibry?

Zastanawiasz się nad tym, po czym można poznać dobre ręczniki kąpielowe? Można to zrobić przede wszystkim po materiale, z jakiego są one wykonane. Zwykle ręczniki wykonuje się z bawełny, która jest naturalna i dobrze chłonie wilgoć. Nie da się jednak ukryć, że jeszcze lepszej chłonności zapewnia mikrofibra – w porównaniu do bawełny nawet trzykrotnie. Dlatego też produkty wykonane z mikrofibry uchodzą za bardzo chłonne ręczniki. Obie te tkaniny można jednak w identyczny sposób nadać antybakteryjnych właściwości. Wystarczy, że w trakcie produkcji materiały te wzbogaci się dodatkiem pirytionianu cynku (ZnP) lub jonów nano srebra (AG). Warto również wspomnieć o tym, że ręczniki mogą stać się antybakteryjne w wyniku zastosowania na nich technologii Polygiene. Niezależnie jednak od tego, którą z metod ulepszania tkanin się wybierze – efekty będą te same. Dodatek spowoduje bowiem, że tkanina zyska antybakteryjną powłokę.

Jak działa taka powłoka?

Powłoka antybakteryjna zapobiega rozwijaniu się bakterii i grzybów – nawet w wilgotnych warunkach. Dzięki jonom srebra lub pirytionianu cynku ręczniki zyskają naturalną obronę przed zarazkami. To jednak jeszcze nie wszystko. Powłoka antybakteryjna nie zmienia właściwości tkaniny. Dalej mogą one być przyjemne w dotyku i chłonne jakby były nowe. Wystarczy jedynie wiedzieć, jak prać ręczniki by były miękkie i puszyste. Zabezpieczony powłoką ręcznik antybacterial w dalszym ciągu będzie również zapewniał odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Jak dbać o ręczniki antybacterial?

Ręczniki antybakteryjne pierze się identycznie jak zwykłe ręczniki. Po wysuszeniu można je natomiast przechowywać w siateczkowy pokrowiec, który sprawi, że ręcznik będzie można przechowywać w sterylnych warunkach. Czasami również producenci ręczników antybakteryjnych dołączają do nich w zestawie futerały wykonane ze specjalnej pianki zabezpieczającej. Inni oferują natomiast w zestawie saszetkę z zamkiem błyskawicznym.


Gdzie znaleźć dobry ręcznik antybacterial?

Bardzo dobrej jakości ręczniki antybakteryjne oferuje ich producent, firma Zwoltex. Produkcją ręczników marka zajmuje się już od ponad 70 lat, dzięki czemu jest to jedna z najdłużej produkujących ręczniki firm w Polsce. Ręczniki Zwoltex wyróżniają się najwyższą jakością wykonania, którą widać zarówno w doborze tkanin, jak i w bardzo starannym wykonaniu. W połączeniu z nowoczesną fabryką oraz całym sztabem designerów – produkty te spełniają najwyższe normy światowe. Nic więc dziwnego, że sprawdzą się one w gospodarstwie domowym, jak i miejscach bardzo reprezentacyjnych – np. w obiektach gastronomicznych, hotelowych itd. Firma posiada również duży asortyment, który jest zróżnicowany pod względem rozmiarów, kolorów itd. Dzięki temu ręczniki Zwoltex zdobyły uznanie nie tylko w Polsce, ale i całej Europie, a nawet i na świecie. Warto również wspomnieć o tym, że w ofercie producenta znajdują się także wysokiej klasy ręczniki antybakteryjne.

Antybakteryjny ręcznik od Zwoltex – czy warto?

Polska firma Zwoltex to jeden z największych w Europie producentów ręczników. Dzięki autorskiej, opatentowanej przez markę technologii antybakteryjnej i przeciwgrzybicznej – Zwoltex przychodzi również na pomoc w walce z zarazkami. Bawełniane włókna ręczników wzmocniono bowiem jonami nano srebra oraz pirytionianu cynku ZnP, które zabezpieczyły je przed wsiąkaniem bakterii oraz rozwojem grzybów. Samoczyszczące właściwości ręczników marki Zwoltex to jednak jeszcze nie wszystko. Produkty te wykonane są z wysokiej jakości bawełny o dużej gramaturze. Dzięki temu ręczniki są miękkie i delikatne, przez co używanie ich to czysta przyjemność. Warto również wspomnieć, że spełniają one wszystkie niezbędne wymagania Unii Europejskiej. Co więcej, liczne badania i testy kliniczne potwierdzają, że wyprodukowane w technologii ANTIBACTERIAL+ ręczniki Zwoltex ograniczają rozwój oraz rozprzestrzenianie się patogennych mikroorganizmów.

Dla kogo jest ręcznik antybacterial?

Ręczniki antybakteryjne to niezwykle ciekawa i pomocna alternatywa dla zwykłych ręczników. Dzięki technologii ANTIBACTERIAL+ i zastosowanych do ich produkcji jonach nano srebra Ag oraz pirytionianu cynku ZnP, powstrzymują one rozwój zarazków. TO jednak jeszcze nie wszystko. Jony nano srebna skutecznie dezaktywują działanie alergenów, np. kurzu, który powstaje pod wpływem osiadającego na tradycyjnych ręczniakach naskórka. Dlatego też stosowanie ręczników antybakteryjnych poleca się każdemu, kto zmaga się z alergią na kurz. Powinni je stosować także hipoalergicy, osoby zmagające się z chorobami skórnymi oraz każdy, komu zależy na utrzymaniu higieny na jak najwyższym poziomie. Wszystko za sprawą zachodzącego we włóknach ręcznika zjawiska fotokatalizy, które zapewnia produktom Zwoltex właściwości higienizujących. Biobójcze wykończenie ręczników antybakteryjnych chroni zdrowie swojego użytkownika, neutralizując działanie bakterii, zarodników grzybów i alergenów w postaci kurzu. Dodatkową zaletą tych produktów jest również to, że znacznie ograniczają one powstawanie nieprzyjemnych zapachów. To z kolei sprawia, że ręczniki antybakteryjne Zwoltex rekomenduje się także osobom, które prowadzą aktywny tryb życia. Ręcznik antystresowe przyda się każdemu miłośników ćwiczeń na siłowni. Po kąpieli taki ręcznik szybko wyschnie, a wrzucony do torby, nie będzie siedliskiem zarazków ani źródłem nieprzyjemnych zapachów. Z tego samego powodu powinny ich używać kobiety w okresie połogu. Delikatne włókna ręcznika nie podrażniają okolic miejsc intymnych, a powłoka antybakteryjna sprawi, że ręcznik nie wywoła infekcji intymne.

Jak długo ręcznik antybacterial zachowuje swoje właściwości?

Powłoka antybakteryjna ręczników marki Zwoltex jest permanentna – nano jony srebra Ag i pirytionian cynku ZnP umieszcza się bezpośrednio we włóknach bawełny, która służy do produkcji ręczników. Niestety jednak wraz z czasem powłoką tą przestaje być aktywna. Oznacza To więc, że traci ona swoje właściwości antybakteryjne. Następuje to w związku z degradacją włókien na skutek prania. Po ok. 50 cyklach materiał ten traci swoje właściwości samoczyszczące. Należy również pamiętać, że każde kolejne pranie zmniejsza skuteczność tego typu produktów. Pranie obniża bowiem skuteczność działania biobójczego wykończenia, jakie zastosowano w ręcznikach antybacterial. Warto również zaznaczyć, że potwierdzają to badania przeprowadzone przez Instytut Włókiennictwa oraz Politechnikę Łódzką. Wykorzystana w ręcznikach Zwoltex technologia ANTIBACTERIAL została również zarejestrowana w Krajowym Urzędzie Patentowym. Firma Zwoltex stosuje na swoich produktach kilka różnych powłok. Poza standardowym zastosowaniem pirytionianu cynku ZnP oraz jonów aktywnego srebra Ag, producent używa także substancji takich jak dwutlenku tytanu TiO2 oraz tlenku cynku.