Ostatnie komentarze

 • Nunc consequat auctor neque, ut laoreet augue rhoncus viverra. Maecenas...
  UserDemo
  Mar 12, 2021
 • Nunc consequat auctor neque, ut laoreet augue rhoncus viverra. Maecenas...
  UserDemo
  Mar 12, 2021

Tagi bloga

Nie ma tagów
Jak odpowiednio zadbać o dywanik łazienkowy? - Wszystko co musisz wiedzieć

Jak odpowiednio zadbać o dywanik łazienkowy? - Wszystko co musisz wiedzieć

date_range Jun 08, 2022
Kamil Poter

Dywanik łazienkowy to nieodzowny atrybut komfortu i bezpieczeństwa w łazience. Dla większości to właśnie w niej zaczyna się i kończy dzień, więc trzeba zrobić wszystko, aby stworzyć przytulną atmosferę. Ze względu na specyficzne warunki panujące w pomieszczeniu (podwyższony poziom wilgotności powietrza) dywany należy odpowiednio pielęgnować, co w dużej mierze zależy od materiału wykonania. W dzisiejszym artykule porozmawiamy więc o tym, jak zadbać o różnorodne modele dywanów łazienkowych.

Chodnik do łazienki – początkowe kryteria wyboru

Dywan do łazienki powinien tworzyć w niej przytulną i stylową atmosferę, która jest do uzyskania poprzez regularną pielęgnację. Ponieważ rozpryski brudnej wody, balsamów czy makijażu są oczywiście nieuniknione podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych przy umywalce, prysznicu i wannie, należy przygotować się na wymóg zadbania o swój dywanik w ramach jego pielęgnacji. Najlżejszymi w zadbaniu są modele wykonane z czystej bawełny. Aby dywan do łazienki był łatwy w pielęgnacji, a sam proces nie powodował wiele niedogodności, należy od razu wybrać dobrej jakości dywan, który spełnia określone kryteria:

 • Produkt powinien dobrze wchłaniać wodę i szybko schnąć;
 • Podłoże chodniczka powinno zapewniać działanie antypoślizgowe – jest to warunek wstępny, ponieważ dywan w żadnym wypadku nie powinien ślizgać się po podłodze;
 • Dywanik łazienkowy powinien się dobrze czyścić przy użyciu standardowych detergentów;
 • Podczas użytkowania chodnik nie powinien się odkształcać, zmieniać kształtu i koloru;
 • Tekstura dywaniku powinna stawiać na miękkość, przyjemne doznania w kontakcie z bosymi stopami.

Dywanik łazienkowy musi spełniać dwie funkcje, dekoracyjną i ochronną. Powinien chronić nas przed upadkiem lub poślizgiem podczas wychodzenia z wanny, lub prysznica. Oczywiście, wygląd dywaniku to indywidualne preferencje, które nie mają związku z tym, jak powinno się zadbać o dywan.

Materiał dywaniku – czy wpływa na proces pielęgnacji?

Jak z każdym rodzajem produktu użytkowego, także i w przypadku chodnika łazienkowego proces pielęgnacji zmienia się zależnie od tego, z jakiego materiału został wykonany dany model. Ze względu na istnienie kilku typów dywaników, konieczne jest więc opisanie ich cech i zasad pielęgnacji.

Dywany syntetyczne – czym się charakteryzują?

Jednymi z najpopularniejszych materiałów są produkty syntetyczne. Wynika to z ich bogatej palety zalet:

 • Mają długą żywotność;
 • Są łatwe w utrzymaniu;
 • Nie boją się wilgoci;
 • Skonstruowane na bazie wielu rozwiązań projektowych;
 • Budżetowe.

Dywaniki syntetyczne to ciekawe rozwiązanie do łazienki. Są przyjazne dla środowiska i trwałe. Opieka nad nimi jest niezwykle prosta: większość produktów można prać w pralce. Syntetyczna mikrofibra z kolei jest materiałem, który błyskawicznie wchłania wilgoć i jest niezwykle przyjemny w dotyku. Można go prać ręcznie oraz w pralce przy użyciu łagodnych detergentów. Mikrofibrę należy suszyć naturalnie, gdyż nadmierne ciepło niekorzystnie wpływa na materiał, niszcząc go. Ogrzewanie podłogowe ma ten sam negatywny wpływ na materiał.

Gumowe chodniczki, które są kolejnym rodzajem produktów do łazienki to mniej popularne modele. Uważane za niezwykle bezpieczne – dobrze przylegają do podłogi, więc ślizganie się na nich jest prawie niemożliwe. Pielęgnacja produktów tego typu jest również niezwykle prosta: wystarczy przetrzeć powierzchnię ściereczką z mydłem i spłukać wodą. Producenci ułatwiają sytuację pielęgnacyjną, dodając do kompozycji zapachy przeciwzapachowe i składniki przeciwdrobnoustrojowe. Nie są to jednak zbyt ekologiczne produkty, co więcej nie należą do najprzyjemniejszych w dotyku, pozostawiając wiele do życzenia.

Dywaniki łazienkowe z naturalnych materiałów

Dywaniki łazienkowe, którymi są te wykonane z naturalnych materiałów, cieszą się niewątpliwym sukcesem, zwłaszcza w obliczu coraz większej świadomości społecznej dotyczącej dbania o środowisko i ogólnie pojętą ekologię. Zaletami takich produktów są:

 • Piękny wygląd;
 • Szeroka gama wzorów;
 • Odporne na wilgoć;
 • Idealne dla alergików;
 • Przyjemne w dotyku;
 • Całkowicie naturalne składniki.

W tej kategorii nie znajdziemy wielu rodzajów dywanów, najpopularniejsze dywaniki łazienkowe frotte wykonane są z bawełny i weluru. Co stoi za ich użytkowaniem? Po pierwsze – świetnie wyglądają, są godne ozdobienia każdego wnętrza. Zwykle można je prać w pralce, ale lepiej nie używać trybu wirowania. Po drugie – dywaniki łazienkowe z bawełny charakteryzują się wysoką odpornością na rozdarcia i ścieranie, bardzo łatwo się suszą i dobrze wchłaniają wilgoć.

Bawełna, w tym bawełna egipska używana w produkcji dywaników do łazienki doskonale wchłania wilgoć, szybko schnie. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, by dywaniki oparte na bazie bawełny miały potwierdzone właściwości antygrzybiczne, czy antybakteryjne. Tkaniny bawełniane są również obiektywnie bardzo przyjazne dla skóry i uważane za wyjątkowo dobrze tolerowane przez alergików.

Proste dywaniki frotte wykonane z bawełny można z łatwością wysuszyć na dowolnej powierzchni. Większą uwagę należy zwrócić na modele wykonane z materiałów mieszanych, czyli z dodatkową zawartością poliestru. Te dywaniki powinny być prane w odpowiednim reżimie temperaturowym, ze względu na ryzyko degradacji materiału.

Jak prać dywaniki łazienkowe? – instrukcje dotyczące pielęgnacji

Chodnik łazienkowy stwarza nie tylko przytulną atmosferę, ale także pomaga w zapewnieniu bezpieczeństwa w pomieszczeniu. Wychodząc z wanny nie poślizgniemy się. Ponadto nie musimy wchodzić na zimną, nieprzyjemną podłogę wyłożoną kafelkami. Dywan wymaga więc regularnej pielęgnacji, w przeciwnym razie na skutek codziennego użytkowania wygląd produktu szybko się pogorszy, a kolor wyblaknie. Czym więc powinniśmy się kierować podczas rozpoczęcia pielęgnacji?

Wybór najlepszej konfiguracji pralki

Należy zrozumieć różne ustawienia pralki i suszarki, ponieważ to one określają, czy w cyklu używana będzie gorąca lub zimna woda. Wiele pralek w dzisiejszych czasach wyraźnie oznacza każde ustawienie, a niektóre mają nawet ustawienia dostosowane do dywaników, czy ręczników. Ta opcja jest wystarczająco delikatna, aby po praniu dywaniki były puszyste, a jednocześnie czyste. Jeśli nie ma łatwego do zidentyfikowania ustawienia, które odnosi się do dywanów, w zależności od tkaniny, możemy wybrać delikatne lub normalne ustawienie prania.

Używanie odpowiednich materiałów czyszczących to podstawa

Mówiąc o detergentach, przy tak wielu opcjach dostępnych na rynku, wybór właściwego może wydawać się przytłaczający. Najlepsze są łagodne detergenty i płyny do zmiękczania tkanin, ponieważ są mniej drażniące zarówno dla tkaniny, jak i dla naszej skóry. Jeśli mamy skłonność do alergii, warto pójść o krok dalej i zakupić detergenty niepodrażniające skóry – bezzapachowe i bez barwników. Niektóre dywaniki mogą mieć zalecony rodzaj detergentów, który powinien znaleźć się na etykiecie.

Końcowe wysuszenie dywanu

Upewnijmy się, że dywanik łazienkowy całkowicie wysechł przed ponownym użyciem. Jeśli nie mamy suszarki z niskimi ustawieniami suszenia, pozwólmy chodniczkowi całkowicie wyschnąć w dobrze wentylowanej przestrzeni, co może zająć trochę czasu w zależności od jego grubości. Aby uniknąć konieczności używania mokrego produktu, warto zdecydować się na dywaniki łazienkowe frotte – niezwykle szybko pochłaniające i odparowujące wilgoć.

Pranie w pralce – krok po kroku

Jeśli zamierzamy prać dywan do łazienki z bawełny, mikrofibry, czy materiałów syntetycznych, możemy skorzystać z pralki. Nie zaleca się używania zwykłego proszku, ponieważ trudno go sprać. W tym celu lepiej nadadzą się preparaty płynne – żele i kapsułki. Jeśli do wody dodamy również 2-3 krople olejków eterycznych, dezynfekcja materiału przebiegnie o wiele sprawniej.

Nie należy używać produktów zawierających chlor i zasady. Może to uszkodzić dywanik. Przed praniem, za pomocą szczotki lub odkurzacza należy pozbyć się brudu i włosów, które nagromadziły się na powierzchni dywanu. Następnie należy go włożyć do worka na pranie i włączyć delikatny tryb prania w temperaturze 40 stopni bez wirowania. Po praniu należy powiesić dywanik na suszarce. Gdy woda spłynie, można go odesłać do dobrze wentylowanego miejsca i pozostawić do wyschnięcia. Raz na 2-3 godziny chodniczek należy odwrócić.

Piorąc nowoczesne dywaniki łazienkowe z ekologicznej bawełny, warto podczas ostatniego płukania dodać zmiękczacza do tkanin i szybko wstrząsnąć dywanikiem po wyschnięciu. Dzięki temu włosie pozostanie puszyste przez długi czas. Można też wysuszyć dywanik na płasko, ale nigdy nie suszyć go na kaloryferze.

Kiedy należy prać dywaniki łazienkowe?

Chodnik do łazienki jest produktem, który należy uprać już od momentu pierwszego wejścia do domu. Dlaczego powinniśmy starać się o jak najszybsze upranie tego typu produktu? W końcu jedyną częścią ciała, która go dotyka, są stopy. Jednakże powinniśmy konsekwentnie myć dywaniki łazienkowe z wielu powodów:

 • Podczas transportu dywany są często pakowane w inne materiały lub pudła, które mogą pozostawić po sobie związki chemiczne;
 • W zależności od tkaniny wiele dywaników z czasem zbiera cząsteczki brudu, które zostają uwięzione między tkaniną;
 • Dywaniki mają również tendencję do zatrzymywania wilgoci i nieuwalniania jej, doprowadzając do rozwoju pleśni (choć zależy to od materiałów, z których wykonany jest dywanik).

Cotygodniowe pranie w pralce może pomóc w zapewnieniu jak najwyższego poziomu czystości, chociaż pranie dywanów łazienkowych przynajmniej raz na dwa miesiące powinno być absolutnym minimum. Dobrym sposobem na zapamiętanie, kiedy wymagają czyszczenia, jest pranie chodniczków łazienkowych za każdym razem, gdy myjemy łazienkę.

Odpowiednie zadbanie o dywaniki w łazience

Odpowiednia pielęgnacja dywaników wpływa na całkowity komfort przebywania w łazience, a także na bezpieczeństwo wynikające z usunięcia wszelakich resztek brudu i drobnoustrojów. W każdym razie, bez względu na wybrany dywan do łazienki najlepiej pozyskać go od zaufanych producentów, aby nie wątpić w jego ostateczną jakość, która wpływa na sam proces pielęgnacji. Dywaniki powinny więc spełniać wszystkie nałożone na nie wymagania, aby oprócz świetnego wyglądu służyły także przez długi czas, a pielęgnacja nie wymagała większych zmartwień.