Latarki

Często zdarza się, że ludzie potrzebują oświetlenia poza domem. Okazuje się wtedy, że brakuje pod ręką czegoś, co pozwoli doświetlić np. jakiś zagubiony przedmiot w nocy. Wtedy jedynym słusznym rozwiązaniem są poręczne latarki. Nowoczesne latarki to jedne z najpotrzebniejszych rzeczy wieczorem lub po zmierzchu.


Przetrwać survival z latarką ledową

Podczas wypraw w teren, w potrzebnym ekwipunku nie może zabraknąć latarki, szczególnie wyposażonej w super oszczędne diody. Ten sprzęt uchroni przed pobłądzeniem w ciemną noc czy zejściem ze szlaku. Latarki ledowe pozwalają na przebycie bardzo długich dystansów. Potrafią one dłużej świecić od podstawowych latarek, które pobierają znacznie więcej prądu i szybko wyczerpują baterie. Dzięki latarkom ledowym można spokojnie podążać do celu.


Latarka czołowa przydatne wyposażenie w aucie

Większość społeczeństwa posiada samochody i dużo podróżuje. Mało kto jednak ma dodatkowe zabezpieczenie na czas nieprzewidzianej przygody w postaci latarki. Wymienianie koła zapasowego w nocy bez oświetlenia jest praktycznie niewykonalne. Najlepiej sprawdzają się wtedy latarki czołowe. Są one wyposażone w światło diodowe, znajdujące się na specjalnych paskach umożliwiające zakładanie na głowę. Nie potrzeba rąk do ich obsługi. Dłonie przydadzą się w zmienianiu koła. Te urządzenia świetnie nadają się także do pracy pod maską auta. Tam zawsze jest ciemno, nawet w garażu.

Latarki

Latarka to jeden z takich przedmiotów, który powinien znajdować się w każdym domu, gdyż jej użycie w wielu sytuacjach bywa niezbędne.

Dlatego przed zakupem warto zastanowić się jakie cechy powinien posiadać ten przedmiot, by mógł nam służyć przez długie lata. Obecnie na rynku oferowane są różnego rodzaju latarki, począwszy od tradycyjnych - ręcznych, po zadaniowe - np. czołówki, czy zawieszane. Latarki ręczne sprawdzą się w nagłych, awaryjnych sytuacjach, gdy potrzebujemy tylko coś doświetlić, jednak i w tym przypadku warto zwrócić uwagę na moc takiej latarki oraz rodzaj światła. Z kolei czołówki przeznaczone są już do długotrwałego użytku, czyli w sytuacjach, w których trzymanie w ręce tradycyjnej latarki z pewnością byłoby mało komfortowe:

 • nocne wyprawy (góry, biwak, wędkowanie)
 • samodzielne usuwanie awarii (np. gdy złapiemy kapcia w kole gdzieś w trasie a nie ma z nami osoby, która mogłaby pomóc w przytrzymaniu latarki)
 • praca (zakłady mechaniczne, produkcyjne - zwłaszcza nocne zmiany)
 • wiele innych (sytuacje, w których niezbędne jest użycie dodatkowego oświetlenia z jednoczesnym użyciem innego sprzętu, który uniemożliwi nam trzymania tradycyjnej latarki

Latarki zawieszane sprawdzą się zwłaszcza podczas obozów, w sytuacji nagłej awarii prądu, a nawet w ogrodzie.

Jednak, by móc w pełni korzystać z tego jakże potrzebnego wynalazku, należy wybrać dobrej jakości sprzęt, który posłuży nam przez długie lata.

Nowoczesne latarki często wyposażone są w dobrej jakości akumulatorki, które nie wymagają częstego ładowania. Dobrze, jeśli przy tym są to latarki ledowe, które pobierają znacznie mniej energii od tradycyjnych żarówek, dając przy tym dużo więcej światła. Gdy używamy latarek na zewnątrz, warto pamiętać aby były one wodoodporne i wodoszczelne, gdyż tylko takie sprawdzą się w sytuacji nagłego załamania pogody lub niefortunnego wypadku, gdy latarka wpadnie nam do wody. Trwałość i pożyteczność latarki zależy także od jej wykonania, bowiem zdarza się, że natkniemy się na sprzęt wykonany z niskiej jakości materiału, który nie przetrwa nawet jednorazowego użytku.

Aby móc cieszyć się z udanego zakupu przez długie lata, warto wcześniej zwrócić uwagę na następujące elementy:

 • materiał, z którego jest wykonana
 • sposób łączenia poszczególnych elementów
 • ewentualny, nieutrudniony dostęp do części wymiennych (żarówka, bateria)
 • źródło zasilania
 • rodzaj żarówki
 • możliwość regulacji światła
 • odporność na działanie warunków atmosferycznych
 • energooszczędność

Pamiętajmy, że tylko dobrej jakości sprzęt zagwarantuje nam niezawodność w wielu sytuacjach.