Ostatnie komentarze

 • Nunc consequat auctor neque, ut laoreet augue rhoncus viverra. Maecenas...
  UserDemo
  Mar 12, 2021
 • Nunc consequat auctor neque, ut laoreet augue rhoncus viverra. Maecenas...
  UserDemo
  Mar 12, 2021

Tagi bloga

Nie ma tagów
Jak postępować z ręcznikami aby były puszyste i miękkie

Jak postępować z ręcznikami aby były puszyste i miękkie

date_range Apr 19, 2022
Kamil Poter

Jak postępować z ręcznikami aby były puszyste i miękkie

Ręcznik jest podstawowym elementem wyposażenia każdej łazienki. Ich wybór często podyktowany jest wyłącznie względami estetycznymi, a sam zakup traktowany jako błahy obowiązek. Jednak warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób postępować z ręcznikami po ich nabyciu, by długo były miękkie i zapewniały ten sam komfort przez długie lata. By osiągnąć ten efekt, należy zastosować kilka prostych rad. Dzięki nim ręczniki nie stracą swojej miękkości, wyrazistego koloru, a także będą bardzo dobrze chłonąć wodę.

Czym wyróżniają się dobre ręczniki łazienkowe?

Idealny ręcznik łazienkowy posiada kilka cech, które wpływają na komfort jego użytkowania. Przede wszystkim musi być gruby, miękki oraz powinien dobrze chłonąć wodę, tak by codziennie korzystanie z niego było przyjemnością dla wszystkich członków rodziny. Nie warto zapominać również o jego wizualnej stronie. Dobrany kolorystyczne i pasujący do aranżacji całej łazienki będzie cieszył oko każdego użytkownika. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromną rolę odgrywa jakość ręcznika, a decydując się na jego zakup, kieruje się wyłącznie ceną, kolorem wzorem. Pierwszym aspektem, jaki powinien być wzięty pod uwagę, w sytuacji nabycia ręcznika jest materiał z jakiego został wykonany. Niskiej jakości skład będzie skutkował niedostatecznym pochłanianiem wody, zbyt długim schnięciem oraz szorstkością. Ręczniki wykonane ze sztucznych materiałów bardzo szybko zużywają się i tracą swoją miękkość oraz ładny wygląd. Zła jakość ręcznika może także objawiać się pozostawianiem pyłków na skórze. Przykładem dobrego jakościowo ręcznika jest ręcznik frotte. Jego największą zaletą jest dobra pochłanialność wody oraz szybkie schnięcie. Przy odpowiednim praniu oraz suszeniu, ręcznik ten może służyć wiele lat, zachowując swój nienaganny wygląd. Dobrym wyborem mogą okazać się również ręczniki wykonane z bawełny bądź bawełny z mieszanką włókna bambusowego.

Jak postępować z nowym ręcznikiem?

Dbanie o ręcznik warto zacząć już pierwszego dnia od zakupu. W sytuacji jego kupna nie należy wieszać go od razu w łazience. Używanie bez żadnego zawahania się nowego ręcznika jest dużym błędem, który notorycznie popełnia wiele osób. Dlaczego? Producenci ręczników stosują praktykę pokrywania ręczników specjalnymi środkami i warstwą ochronną, tak by na witrynie sklepowej prezentowały się nienagannie oraz były niesamowicie miękkie w dotyku. Niestety, takie zabiegi ulepszające zabierają ręcznikom chłonność. Co zatem zrobić, by tego uniknąć?

Wystarczy przed pierwszym użyciem, wyprać ręcznik i porządnie go wysuszyć. Ręcznik frotte czy ręczniki kąpielowe dziecięce potrzebują niekiedy nawet paru cykli prania, by nadawały się do pierwszego użycia.

W jaki sposób dbać o ręczniki?

Istnieje wiele sposobów na dbanie o ręczniki. Każda z osób powinna wziąć pod uwagę, że ręcznik to nie tylko kolorowy materiał, który wisi na wieszaku w łazience. Jest to jeden, zaraz obok umywalki i prysznica, z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia każdej łazienki, a to ustronne miejsce odgrywa niezwykle ważną rolę w każdym domu. Jest to pomieszczenie, w którym spędza się dużą ilość czasu, nie tylko na codziennym myciu, ale również odprężając się i relaksując. Z pewnością nie ma nic gorszego niż wytarcie się szorstkim bądź śmierdzącym ręcznikiem. Dlaczego zdarzają się takie sytuacje?

Najprawdopodobniej to wilgoć zbierająca się w ręczniku jest odpowiedzialna za taki stan rzecz. Wiele łazienek posiada zbyt słabą wentylację, co uniemożliwia poprawną cyrkulację powietrza i skutkuję namnażaniem się bakterii. Ponadto wycieranie ciała i twarzy brudnym ręcznikiem może doprowadzić do wielu infekcji skórnych. Jak postępować z ręcznikami na co dzień?

Złotą zasadą, do której powinna zastosować się każda osoba, jest to, aby po każdym użyciu ręcznika powiesić go w przewiewnym miejscu, tak by mógł całkowicie wyschnąć. Nie warto rozwieszać ręczników w łazience zaraz po kąpieli. Bardzo wysoka wilgotność tego miejsca może okazać się zabójcza dla miękkości i sprężystości ręcznika.

Ponadto nigdy nie należy odkładać wilgotnego i brudnego ręcznika do kosza na pranie. Mokry ręcznik przeznaczony do czyszczenia nie powinien leżeć z innymi brudnymi rzeczami.

Niezwykle istotne i szczególnie ważne jest codzienne dbanie o ręczniki kąpielowe dziecięce. Skóra dziecka jest na tyle delikatna, że zbyt szorstki ręcznik może doprowadzić nawet do jej uszkodzenia. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się ręczniki dla dzieci ponczo.

Jedno jest pewne. Codzienne dbanie o ręczniki jest obowiązkiem. Bezapelacyjnie!

Jak prać ręczniki?

Wiele osób uważa, iż pranie ręczników jest tak samo proste, jak włączenie pralki. Jest w tym trochę prawdy. Jednak by zachować miękkość i puszystość ręczników warto zastosować się do kilku powszechnie znanych zasad. 

 • Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest pranie ręczników wraz z ubraniami. To najczęściej przez takie połączenie ręczniki tracą swoją grubość, miękkość i sprężystość. Ręczniki należy prać oddzielnie, najlepiej w przeznaczonym do tego programie. Cały cykl stanie się wtedy zoptymalizowany, bez niepożądanych sytuacji w postaci zaciągnięcia ręcznika przez elementy odzieży. Ponadto mokre ręczniki są ciężkie, dlatego też ich osobne pranie jest podstawową czynnością, która sprawia, iż są miękkie i pachnące.
 • Przed pierwszym praniem warto zapoznać się z metką, na której powinny znajdować się wskazówki dotyczące sposobu czyszczenia i suszenia.
 • Warto zwrócić uwagę na segregację prania. Tak jak w przypadku zwykłych ubrań, tak również ręczniki należy prać zgodnie ze sztuką. Nie wskazane jest wkładanie zbyt dużej ilości prania na jeden cykl. Optymalna ilość to około połowa załadowanego bębna. Dodatkowo, by uniknąć pofarbowania należy sortować ręczniki kolorami (w przypadku nowych ręczników trzeba prać je osobno, ponieważ to one najbardziej ,,puszczają kolor'').
 • Ręczniki należy prać w specjalnie przeznaczonym do tego programie. W sytuacji jego braku optymalną temperaturą jest 40°C lub 60°C.
 • Po praniu brudnych ręczników kąpielowych, które były używane w plenerze, trzeba wyczyścić bęben pralki, by nie został w nim piasek czy włoski.
 • Do prania ręczników nie należy używać płynów zmiękczających oraz wybielaczy. Po ich użyciu miękki ręcznik staje się szorstki, twardy i bardzo długo schnie.
 • Zbyt duża ilość detergentu może sprawić, iż pralka niedokładnie go wypłucze. Do prania warto dać połowę zalecanej ilości przez producenta.
 • Po wyjęciu ręcznika z pralki warto strzepnąć go, by nie wystąpiły na nim później zagniecenia.

Co w przypadku, gdy po zastosowaniu się do wszystkich wskazówek ręczniki nadal są w złym stanie? Warto zwrócić uwagę na twardość wody.
,,Niestety, w wielu miejscach w Polsce przeważa woda twarda. Nie jest ona zbyt dobra dla urządzeń elektrycznych, a szczególnie dla prania''. - mówi specjalista ds. jakości wody.

Jak suszyć ręczniki?

Miękki ręcznik to z pewnością jedna z najlepszych rzeczy w każdej łazience. Jak zatem go suszyć by był ciągle puszysty i pachnący? Otóż najlepszym sposobem na suszenie ręczników jest suszenie tradycyjne oraz suszenie w suszarce bębnowej.

Suszarka wykorzystuje ciepłe powietrze, które nie tylko osusza materiał, ale również sprawia, że ręczniki są gotowe do użycia zaraz po wyjęciu z bębna. Ponadto podczas procesu suszenia rozdziela i spulchnia włókna, co skutkuje osiągnięciem niezwykle miękkiego i puszystego materiału. Po wyjęciu ręcznika z suszarki bębnowej jest on przyjemny w dotyku i ma strukturę, której nie uzyska się nawet podczas tradycyjnego suszenia.

Suszarka bębnowa idealnie sprawdza się w przypadku suszenia ręczników dziecięcych. Takiej puszystości nie uzyska się bowiem podczas suszenia ręczników z wykorzystaniem suszarek wolnostojących.

Dodatkowo suszarka bębnowa ma funkcję dezynfekcji. Dzięki zastosowaniu wysokiej temperatury likwiduje szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje.

Podczas suszenia ręczników nie powinno się również:

 • wieszać na haczykach, które deformują ręczniki i nie pozwalają na równomierne schnięcie,
 • składać na pół tak, by powietrze nie mogło swobodnie cyrkulować przez materiał.

Środki do prania ręczników

Do prania ręczników nie należy używać płynów zmiękczających oraz wybielaczy. Ręczniki frotte lubią być prane w zwykłym proszku. Jednak, aby zatrzymać na dłużej miękkość i puszystość ręczników, warto prać je w płynach do prania bądź kapsułkach. Łatwiej wypłukują się one z pętelek na materiale ręcznika. W przypadku białych ręczników wskazane jest użycie kosmetyków piorących przeznaczonych do białego prania.

Wiele z osób trzyma się babcinych zasad i pierze ręczniki w occie bądź sodzie oczyszczonej. Czy to ma sens?

Owszem ma. Składniki te absorbują nieprzyjemne zapachy oraz poprawiają ogólny stan ręczników. Warto więc dodać szklankę białego octu do ostatniej fazy prania, czyli do płukania. Wcześniejsze dolewanie octu nie ma większego sensu, ponieważ w połączeniu z innym detergentem nie zadziała on w taki sposób, w jaki powinien.

Ocet dodany do płukania spowoduje to, że ręcznik nie będzie się elektryzował. Ponadto utrzyma on miękkość ręcznika, a w niektórych przypadkach może nawet ją odzyskać. Warto dodać go także do pierwszego prania. Będzie on wtedy pełnił funkcję dezynfekującą - oczyści z bakterii i drobnoustrojów.

Decydując się na pranie ręczników w proszku do prania, można dodać do niego sody oczyszczonej, która zneutralizuje nieprzyjemne zapachy oraz usunie bakterie.

Idealnym rozwiązaniem jest połączenie dwóch metod. Do prania w proszku dodać sody oczyszczonej, a do płukania szklankę białego octu.

Warto wziąć pod uwagę fakt, iż niekiedy zastosowanie się do powyższych rad, może i tak skutkować szorstkim ręcznikiem po praniu. Są sytuacje, gdy ręcznik odzyskuje swoją miękkość i elastyczność dopiero w późniejszym czasie użytkowania. Jeśli jednak ręcznik jest nieprzyjemny w użytkowaniu, a kompleksowy poradnik o tym, jak prać i suszyć ręczniki by były miękkie, nie pomaga, to warto rozważyć zakup nowej sztuki. Po nabyciu nowego egzemplarza, zastosowanie powyższych rad, z pewnością przyniesie odpowiedni rezultat.

Zostaw komentarz