Ostatnie komentarze

 • Nunc consequat auctor neque, ut laoreet augue rhoncus viverra. Maecenas...
  UserDemo
  Mar 12, 2021
 • Nunc consequat auctor neque, ut laoreet augue rhoncus viverra. Maecenas...
  UserDemo
  Mar 12, 2021

Tagi bloga

Nie ma tagów
Prześcieradło z gumką czy bez, jakie wybrać?

Prześcieradło z gumką czy bez, jakie wybrać?

date_range Dec 20, 2021
Kamil Poter

Kompletując domową pościel jednym z częściej pojawiających się problemów jest dylemat związany z rodzajem prześcieradła. Poza wieloma odmianami materiałów, w przypadku prześcieradeł mamy do czynienia z jeszcze jednym kryterium. Różnią się one także sposobem zakładania - mamy możliwość wyboru zwykłych prześcieradeł, bądź wariantu z gumką. Obie wersje mają zarówno wady, jak i zalety, a to jaki wybór będzie lepszy, jest uzależnione od kilku czynników. Jakie zatem prześcieradło sprawdzi się lepiej?

Prześcieradło z gumką czy może bez - co będzie lepsze?

Ze względu na różne rodzaje materaców jakie mamy w domu, ale także odmienne potrzeby, wybór ten będzie uzależniony od kilku istotnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę. W tym celu warto się przyjrzeć roli jaką ma spełniać prześcieradło. Celem dobrego prześcieradła jest przede wszystkim:

 • Dobrze chronić materac przed zanieczyszczeniem i plamami
 • Okrywać materac w stabilny sposób, bez przesuwania się
 • Pełnić funkcje miłego dodatku wspierającego kojący i przyjemny sen

Oba rodzaje mają nieco odmienne zastosowanie - w pewnych sytuacjach dużo lepsze będzie wykorzystywanie prześcieradła bez charakterystycznej gumki, z kolei innym razem to właśnie prześcieradło z gumką okaże się dużo wygodniejszym rozwiązaniem. Przyjrzyjmy się zatem dokładnej specyfice obu rodzajów.

Prześcieradło z gumką - zalety

Budowa takich prześcieradeł charakteryzuje się obecnością gumki na całej długości boków, dzięki czemu jesteśmy w stanie założyć je do materaca w taki sposób, że ciasno do niego przylega. Jest to bez wątpienia korzystne ze względu na dużą stabilność i brak problemów z przesuwaniem się materiału. Takie rozwiązanie znacząco zwiększa komfort spania, gdyż nie musimy się martwić o częste poprawianie tkaniny na długości łóżka. Dodatkowo, prześcieradła z gumką, ze względu na dobre dopasowanie wymiarów, nie tworzą uciążliwych zmarszczeń i bruzd, które mogłyby być wyczuwalne w trakcie snu. Kolejną zaletą jest także możliwość lepszego utrzymania czystości na materacu - możemy wówczas uchronić go przede wszystkim od zabrudzeń powstałych poprzez regularne ocieranie się ciała o biały materiał pokrowca. Choć większość prześcieradeł jest zbyt cienka, by uchronić materac przed plamami powstałymi na skutek rozlania napojów, wciąż stanowią niejaką ochronę dzięki możliwości pochłonięcia przynajmniej części płynu. Jeśli zatem zależy nam na tym, by materac był dobrze zabezpieczony, prześcieradło z gumką gwarantuje dużo skuteczniejszą ochronę przez rozmaitymi zabrudzeniami.

Prześcieradło z gumką - wady

Choć w trakcie snu tego typu prześcieradło jest właściwie całkowicie bezproblemowym rozwiązaniem, trudność może sprawić dbanie o ten rodzaj pościeli. Dzieje się tak ze względu na brak możliwości łatwego wyprasowania oraz złożenia materiału w kostce po wypraniu. Obecność gumki powoduje charakterystyczne marszczenie się tkaniny w sytuacji, kiedy nie jest ona nałożona na materac. Guma nie jest wówczas napięta i niektóre osoby mogą mieć problem z estetycznym złożeniem i przechowywaniem pościeli. Oczywiście przy odrobinie praktyki możemy wypracować sobie sposób na składanie jej w odpowiedni sposób, a niezwykła wygoda użytkowania takiej pościeli z pewnością wynagradza ten niewielki mankament. Poza tym, konieczne jest wybieranie materiałów dobrej jakości, by uniknąć problemów z nieprawidłowym rozciąganiem się, nadmiernym kurczeniem po praniu bądź powstawaniu nieregularnych naciągnięć, które mogą wyglądać mało estetycznie po założeniu pościeli na materac. Dodatkowo, samo zakładanie prześcieradła może na początku sprawiać niewielkie problemy, szczególnie jeśli mamy do czynienia z bardzo dużym rozmiarem łóżka. Poszczególne boki mogą obsuwać się w trakcie próby założenia materiału. Przy odrobinie praktyki jest to jednak dużo prostsze.

Zalety prześcieradeł bez gumki

Prześcieradła bez gumki polecane są przede wszystkim osobom, które nie przepadają za składaniem oraz prasowaniem pościeli bądź nie mają na to czasu. Tej rodzaj prześcieradła to po prostu wycięta płachta materiału, którą wystarczy jedynie nałożyć na materac. Nie ma potrzeby uciążliwego naciągania każdego boku na rogi materaca jak w przypadku alternatywy z gumką. Jest też bardzo łatwe w praniu i utrzymaniu czystości - jeśli nie lubimy prasować, nie ma takiej potrzeby. Wystarczy jedynie złożyć je w kostkę po wypraniu. Samo pranie także nie sprawia problemów. Prześcieradła z gumką mogą być uciążliwe w trakcie wysychania po praniu - ze względu na marszczącą się gumkę, mogą suszyć się nierównomiernie, a przy tym powstają duże marszczenia. W tym przypadku istnieje możliwość dokładnego rozwieszenia prześcieradła, a co za tym idzie, brak konieczności prasowania, jeśli nie widzimy takiej potrzeby.

Wady prześcieradeł bez gumki

Choć tradycyjne prześcieradła bez gumki są łatwe w utrzymaniu, wypadają trochę gorzej w praktyce. Ze względu na to, że materiał jedynie leży na materacu, a boki nie są w żaden sposób zabezpieczone, istnieje ryzyko przesuwania się materiału na łóżku w trakcie snu. To jak bardzo prześcieradło będzie się przesuwało zależy oczywiście od tego jak aktywni jesteśmy w trakcie snu - osoby, które mają spokojny sen prawdopodobnie nie doświadczą tego problemu w dużym stopniu. Przesuwanie się prześcieradła jest problematyczne nie tylko ze względów estetycznych - śpiąc regularnie na odsłoniętym materacu, stopniowo przyczyniamy się do tworzenia się na nim zabrudzeń. Po wielu miesiącach takiego użytkowania, materac może być odbarwiony w miejscach wystawionych na większa eskpozycję.

Jak zapobiec zsuwaniu się prześcieradła?

Prześcieradło na materac powinno dobrze do niego przylegać. Zatem co zrobić by prześcieradło się nie zsuwało? Jeśli to wariant bez gumki jest dla nas bardziej korzystny, warto wybierać cięższe materiały - na przykład polar, flanelę lub frotte. Im większy ciężar tkaniny, tym większa szansa, że zmniejszy się problem z przesuwaniem w trakcie snu. Ostatecznie możemy także postawić na zakup nieco większego rozmiaru prześcieradła niż docelowe wymiary materaca, jednak nie jest to wskazane ze względu na zaburzoną estetykę zwisającej po bokach łóżka tkaniny. Sam sposób spania także ma wpływ na stabilność pościeli - śpiąc spokojniej, bez nadmiernego zmieniania pozycji, także wpływamy na to, by prześcieradło się nie zsuwało.

Czy materiał prześcieradła ma znaczenie?

To czy lepszym wyborem będzie prześcieradło z gumką czy bez jest także czasami uzależnione od konkretnego materiału, z jakiego zostało wykonane. Na rynku istnieje kilka popularnych wariantów tkanin, które dobrze sprawdzają się jako nakrycie materaca. Do popularnych tkanin, z jakich zrobione jest prześcieradło, należą:

 • bawełna
 • bawełna satynowa
 • flanela
 • polar
 • frotte
 • syntetyczne nieprzemakalne materiały
 • jersey

W przypadku wariantów z gumką, najczęściej polecane są materiały flanelowe, frotte, jersey a także polar. Prześcieradła frotte z gumką dobrze sprawdzają się ze względu na niezwykłą delikatność i miękkość tkaniny, która dobrze dostosowuje się do ciała w trakcie snu. Dodatkową zaletą jest też zmniejszony problem jeśli chodzi o marszczenie. Jeśli zależy nam na zwiększonym grzaniu w nocy, polar lub flanela także będą dobrym rozwiązaniem. Z kolei w przypadku prześcieradła bez gumki, najczęściej wybierane są materiały z bawełny lub domieszki bawełnianej. Dużo łatwiej je utrzymać w czystości, zatem nie ma potrzeby wybierania materiału z mniejszym potencjałem do marszczenia się.

Jaki rozmiar prześcieradła wybrać?

To także bardzo ważna kwestia, bowiem różne wymiary materaca wymagają zastosowania innego rozmiaru. Do najpopularniejszych rozmiarów prześcieradła należą:

 • prześcieradła o rozmiarze 200x200 cm
 • prześcieradła o rozmiarze 160x200 cm
 • prześcieradła o rozmiarze 140x200 cm

Przed zakupem, warto zatem upewnić się co do rozmiaru materaca. W przypadku prześcieradeł z gumką, bardzo ważne jest ścisłe trzymanie się określonych wymiarów - w przeciwnym razie nie damy rady założyć zbyt ciasnego prześcieradła, bądź wręcz przeciwnie - będzie ono zbyt luźne i pomarszczone. Prześcieradła bez gumki stwarzają nieco większą dowolność, gdyż zbyt duży rozmiar, poza kwestią estetyczną, nie generuje dużych problemów i w ostateczności można nadmiar tkaniny podwinąć do środka. Jednak i tu dużo bardziej zaleca się dokładną rozmiarówkę, co zdecydowanie poprawi ostateczny efekt wizualny.

Pościel 3D, czyli jak dobrać komplet pościeli do prześcieradła

Prześcieradło warto dobierać tak, by dobrze komponowało się z resztą wyposażenia oraz pozostałymi elementami pościeli. Oprócz tradycyjnych, jasnych bądź kwiecistych wzorów, dobrym rozwiązaniem są tak zwane pościele 3d, które nadają się przede wszystkim do pomieszczeń urządzonych w stylu nowoczesnym. Mamy możliwość wyboru spośród wielu motywów i grafik, a ich uniwersalność sprawia, że z powodzeniem nadadzą się zarówno do prześcieradeł z gumką, jak i bez. W nadchodzącym sezonie modne będą grafiki geometryczne, ale dużą popularnością cieszą się także tradycyjne pościele, na przykład z motywem kwiatowym.

Jak dbać o prześcieradło z gumką?

Przede wszystkim, po praniu warto dokładnie rozwiesić je najlepiej na całej długości suszarki i możliwie jak najbardziej je rozciągnąć. Zbyt pogięty materiał w trakcie suszenia doprowadzi do powstania nierówności. Prawdopodobnie rozprostują się one po naciągnięciu materiału na materac, jednak warto unikać nadmiernego ich powstawania. Takie prześcieradła najlepiej delikatnie zwijać, ze względu na to, że nie da się złożyć ich w kostkę jak tradycyjne alternatywy. Jeśli natomiast chodzi o temperaturę prania, najczęściej wynosi ona od 60 do 90 stopni.

Jak wygląda pielęgnacja prześcieradła bez gumki?

Tu sprawa wygląda nieco łatwiej - wyprany i wyschnięty materiał, możemy z powodzeniem składać w kostkę i przechowywać. Ze względu na to, że bez obecności gumki, nie będzie się ono ciasno układało na materacu po założeniu, czasem zachodzi potrzeba delikatnego przeprasowania tkaniny. Ten rodzaj także możemy prać w temperaturze od 60 do 90 stopni Celsjusza w zależności od rodzaju i delikatności tkaniny jaka została wykorzystana do jego produkcji.

Przeczytaj również co należy wziąć pod uwagę wybierając dywaniki łazienkowe

Zostaw komentarz