Ostatnie komentarze

  • Nunc consequat auctor neque, ut laoreet augue rhoncus viverra. Maecenas...
    UserDemo
    Mar 12, 2021
  • Nunc consequat auctor neque, ut laoreet augue rhoncus viverra. Maecenas...
    UserDemo
    Mar 12, 2021

Tagi bloga

Nie ma tagów
Spokojny sen i przytulne wnętrza, czyli jak skomponować pościel do sypialni i nie tylko

Spokojny sen i przytulne wnętrza, czyli jak skomponować pościel do sypialni i nie tylko

date_range Oct 18, 2021
Kamil Poter

Wykończenie naszego wnętrza to nie tylko wybór elementów umeblowania i dekoracji. To także skompletowanie odpowiedniego wypełnienia sypialni, pokojów gościnnych i salonu, z pomocą dobrej jakości pościeli, poszewek na poduszki czy ciepłych, przyjemnych koców. Choć są to produkty szeroko dostępne, warto zwrócić szczególną uwagę na ich jakość i materiał wykonania - dzięki temu, będą bowiem mogły nie tylko dobrze prezentować się wizualnie, ale także spełniać praktyczne funkcje na długie lata użytkowania. Jaką zatem pościel wybrać, na co zwrócić uwagę i gdzie szukać dobrej jakości produktów?


Czym kierować się w wyborze pościeli?

Istnieje wiele różnorodnych materiałów oraz zastosowań pościeli w mieszkaniach. Wyróżniamy elementy takie jak prześcieradła, poszewki na jaśki oraz poduszki i kołdry, a także narzuty, ochraniacze na meble oraz koce. Każde z nich ma swoje zastosowanie w funkcjonalnym gospodarstwie domowym. Kluczowy jest jednak dobór poszczególnych produktów w taki sposób, by oprócz wygody, zapewniały nam także wrażenia estetyczne i były delikatne dla skóry oraz łatwe w utrzymaniu. Warto w pierwszej kolejności zastanowić się, co ma dla nas pierwszorzędne znaczenie. Czy istotne są dla nas bardzo ciepłe i szczelne materiały, które skutecznie ochronią przed chłodem? A może to warstwa estetyczna jest ważniejsza? Czy pościel ma nawiązywać do nowoczesnych wnętrz czy też pełnić rolę stonowanego dodatku minimalistycznego pomieszczenia? Jeśli stawiamy na funkcjonalność, istotne będzie także określenie czego właściwie potrzebujemy - istnieją bowiem różne rodzaje

pościeli, które spełniają odmienne funkcje. Mają one na przykład inną grubość, co zapewnia różne poziomy grzania i wymiany powietrznej. Poszczególne rodzaje materiałów różnią się także sposobem czyszczenia czy przechowywania. Równie ważny jest rozmiar - na przykład pościel flanelowa 140x200 nie nada się dla kołdry przeznaczonej do łóżka o wymiarach 200x200. Musimy zatem zwracać na to szczególna uwagę przy kompletowaniu produktów. Dodatkowo, by zachować pewnego rodzaju spójność wykończenia, istotne jest także określenie efektu, który chcemy uzyskać.



Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim - jaka pościel się dla nich sprawdzi?

Pomieszczenia cechujące się klimatem inspirowanym Skandynawią, wyróżniają się wykorzystaniem naturalnych elementów takich jak wiklina, marmur lub beton, surowe drewno czy len. W ich przypadku sprawdzą się przede wszystkim dodatki takie jak pościel flanelowa, bawełniane poszewki i prześcieradła o nieco rustykalnym charakterze i jednolitej barwie. Dobrym pomysłem są także poszewki imitujące drewno lub naturalne włókna - także o różnorodnej teksturze.


Industrialne apartamenty i lofty

W przypadku nowoczesnych wnętrz o dużej przestrzeni warto postawić na produkty o nieco kontrastowym charakterze. Ze względu na to, że pomieszczenia loftowe zawierają rozwiązania takie jak bardzo wysokie sufity, podwieszane antresole lub niecodzienne wykończenie ścian, warto stawiać na niestandardowe rodzaje pościeli - ekstrawaganckie motywy narzut, wytłaczane koce czy poszewki włochacze. Ciekawym uzupełnieniem są także materiały z nadrukiem - wybór tak zwanych printów jest bardzo szeroki i nie stawia niemal żadnych ograniczeń.


Tam, gdzie liczy się minimalizm

Styl ten zyskuje coraz większą popularność, ze względu na wygodę i możliwość łatwiejszego zachowania czystości. Rezygnacja z niepotrzebnych i przytłaczających elementów wystroju stwarza też przyjazną atmosferę i schludną przestrzeń wolną od negatywnej aury bałaganu. Warto zatem zdecydować się na optymalną ilość jaśków i poduszek, w neutralnych stonowanych barwach, które nie zaburzą klimatu minimalistycznego wnętrza. Zaleca się także uwagę w łączeniu zbyt wielu kontrastujących kolorów oraz tekstur materiałów. Minimalizm stawia także na zachowanie jednolitości wzorów narzut i poszewek.

Pokoje dziecięce

Urządzone są zwykle w jaskrawych bądź pastelowych kolorach i mają przede wszystkim spełniać funkcję bezpiecznego miejsca dla naszych pociech. W tym wypadku warto postawić na rozwiązania kolorowe i przyjemne dla dziecka - szczególnie ciekawe może okazać się ciepła pościel polarowa. Będzie ona dobrym urozmaiceniem piętrowych lub standardowych łóżek. Warto zaznaczyć, że każdy materiał pościelowy do sypialni naszych pociech należy wybierać w taki sposób, by był on przyjazny dla delikatnej skóry i nie wywoływał podrażnień. Warto stawiać też na motywy będące obszarem zainteresowania dziecka.


Z jakich materiałów wykonane są elementy pościeli?

W zależności do indywidualnych potrzeb oraz specyfiki pomieszczenia i funkcji jakiej wymagamy od elementów pościeli, istnieje kilka wartych rozważenia materiałów. Są to między innymi:

  • bawełna 100%
  • bawełna satynowa
  • materiał polarowy
  • materiał flanelowy 


Bawełna jest materiałem dobrze znanym i zdecydowanie najczęściej występującym w naszych domach. Dzieje się tak nie bez powodu - jest ona delikatna, przyjemna oraz niezmiernie łatwa w utrzymaniu i bardzo trwała. Stuprocentowa bawełna ma także dobre właściwości termoregulacyjne - w zależności od pory roku i temperatury, może zarówno ogrzewać jak i chłodzić, oraz zapewnia dobrą cyrkulację powietrza i oddychanie skóry. Bez wątpienia jest zatem produktem wysoce pożądanym. Pościel do sypialni, szczególnie w bogato zdobionych wnętrzach, może być także wykonana z tak zwanej bawełny satynowej. Charakteryzuje się ona przyjemnym, nieco chłodnym dotykiem, a jej lekka i smukła struktura zapewnia wysoki komfort snu. Nie powoduje ona także nadmiernego ocierania się w trakcie spania, co może być niezmiernie ważne dla osób dbających o włosy oraz cerę. Pościel flanelowa lub materiały polarowe, będą z kolei dobrym rozwiązaniem, gdy istnieje duże zapotrzebowanie na mocne właściwości ogrzewające, przy jednoczesnym aksamitnym dotyku i lekkości. Dlaczego więc będą one trafnym wyborem? Przede wszystkim charakteryzują się dużą delikatnością dla skóry, łóżka wysłane polarem lub flanelą będą zatem dobrym miejscem nie tylko dla wygodny snu, ale także do zabawy i odpoczynku. W przypadku koców warto natomiast rozważyć materiały takie jak mikrofibra. Sklep internetowy z pościelą Jasieczek.com oferuje produkty wykonane z każdego z tych materiałów oraz w razie konieczności - także firany, zasłony i innego rodzaju dekoracje. "Materiały te cechują się także dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia o różnym charakterze - termicznym oraz mechanicznym. Przy odpowiedniej pielęgnacji, ich niszczenie jest niemal niewykonalne." - potwierdza specjalista ds. kontroli i jakości firmy.


Czy kolor ma znaczenie?

Aktualne techniki produkcyjne dają możliwość nie tylko szycia pościeli i narzut tak, by były wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Poza modelami o jednolitych barwach, stwarzają także opcję użycia niemal nieskończonej ilości wzorów i printów, począwszy od standardowego kwiecistego tła, przez różnorodne napisy, na tłach inspirowanych dziełami kultury kończąc. W przypadku delikatnych pomieszczeń, sprawdzą się kolory pastelowe i stonowane. Ciemne nowoczesne sypialnie z kolei, nierzadko zdobią kolory takie jak grafit, fiolet czy brąz. Warto jednak mieć w zanadrzu kilka kompletów o różnorodnych wzorach, co pozwoli nam na zmianę klimatu otoczenia, na przykład przy zmieniających się porach roku.

Słów kilka o prawidłowej pielęgnacji oraz czyszczeniu pościeli i poszewek

Choć materiały, z których wykonana jest pościel, muszą spełniać pewne warunki gwarantujące dłuższą ich żywotność, nieumiejętne czyszczenie może przyczynić się do szybszego niszczenia się. Kurczenie, blaknięcie czy utrata puchatej i delikatnej struktury to tylko część możliwych problemów. Wbrew ogólnemu przekonaniu, pościel do sypialni nie powinna być prana we wrzątku. Zadbanie o odpowiednią dezynfekcję jest oczywiście niezwykle istotne, jednak tak wysoka temperatura wody może doprowadzić do skurczenia lub zmechacenia się tkaniny. Jaka temperatura będzie zatem bardziej odpowiednia? Poszewki na jaśki lub kołdry powinny być prane w temperaturze nie większej niż 60 stopni, koce i narzuty natomiast, w maksymalnie 40 stopniach. W razie wątpliwości warto posiłkować się informacjami podanymi na metce. To jednak nie wszystko. Aby zapobiec odbarwianiu się materiału, konieczna będzie także segregacja prania zgodnie z kolorem oraz zastosowanie dobrej jakości detergentów i pachnących płynów do płukania. Pomocne może też być odwracanie pościeli na lewą stronę, spinanie wszystkich guzików bądź suwaków na czas prania i wyjęcie jej od razu po wypraniu. Zapobiegnie to powstawaniu zapachu stęchlizny oraz chaotycznemu ułożeniu materiału. Aby pozbyć się ewentualnych drobnoustrojów, pościel należy także wyprasować i przechowywać w suchym miejscu. Jeśli chcemy dodatkowo wzmocnić komfort spania, pościel można również delikatnie skropić ulubionym olejkiem eterycznym.

Zdrowy i komfortowy sen z kołdrą i pościelą medyczną - czytaj więcej!

Zostaw komentarz