Ostatnie komentarze

 • Nunc consequat auctor neque, ut laoreet augue rhoncus viverra. Maecenas...
  UserDemo
  Mar 12, 2021
 • Nunc consequat auctor neque, ut laoreet augue rhoncus viverra. Maecenas...
  UserDemo
  Mar 12, 2021

Tagi bloga

Nie ma tagów
Kołdry i poduszki medyczne - dlaczego warto z nich korzystać?

Kołdry i poduszki medyczne - dlaczego warto z nich korzystać?

date_range Feb 08, 2022
Kamil Poter

Spokojny i komfortowy sen jest niezwykle ważny do zachowania dobrego zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Z tego też powodu należ z dużą starannością podejść do wyboru pościeli, wspomagającej długi in głęboki sen, pozwalający na pełną regenerację organizmu. W wielu przypadkach bardzo korzystnym rozwiązaniem będą poduszki i kołdry medyczne.

Pościel to produkt codziennego użytku, jeden z elementów zapewniających komfortowy sen, a tym samym pełną regenerację organizmu. Z tego też powodu warto podejść do jej wyboru z dużą starannością. Szczególne znaczenie ma to w przypadku osób cierpiących na alergię - jeżeli pościel nie zostanie właściwie dobrana, pojawią się nie tylko problemy ze snem. Istnieje duże ryzyko wystąpienia wysypki, uporczywego kaszlu czy kichania, łzawienia oczu. Za taki stan rzeczy najczęściej odpowiedzialne są roztocza, które ze względu na specyficzne warunki mają w pościeli idealne warunki do życia.

Wybór pościeli jest ważny nie tylko wśród alergików, ale również osób zmagających się z różnego rodzaju chorobami czy poddawanych rehabilitacji po przebytych urazach. Wówczas pościel ma na celu zapewnienie nie tylko komfortowego snu, ale także wsparcie w powrocie do zdrowia. Zarówno dla osób chorych, jak i zmagających się z alergiami, pomocne będą poduszki i kołdry medyczne.

Wybór pościeli nie jest prosty, jednak można sobie nieco to zadanie ułatwić, pamiętając o kilku istotnych zasadach. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na materiał poszwy oraz rodzaj wypełnienia. W obu przypadkach bardzo ważna jest zdolność do odprowadzania wilgoci z ciała. To jeden z niezbędnych do wypełnienia warunków, aby można było cieszyć się komfortowym snem. Poza materiałem wykonania bardzo ważne jest, by poduszki i kołdry mogły być prane w wysokich temperaturach i prasowane. Dzięki tym zabiegom możliwe jest jeszcze skuteczniejsze pozbycie się bakterii i zarazków z ich powierzchni. Dodatkowo dobrze by było, by materiał i wypełnienie były solidne i trwałe - pierwszy powinien być zdany do użytku przez długi czas, nie tracąc na swojej jakości nawet pomimo częstego prania, drugi po praniu w pralce powinien szybko powracać do swojego pierwotnego kształtu.

Co w przypadku, gdy z pewnych względów nie ma możliwości prania pościeli? Wówczas najlepszym i najbardziej higienicznym rozwiązaniem będzie zastosowanie jednorazowej pościeli medycznej. To nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo chorego.

Kołdra medyczna

Poduszki medyczne - co warto o nich wiedzieć?

Z problemami z kręgosłupem zmagają się coraz młodsze osoby, co związane jest z brakiem aktywności fizycznej i siedzącym trybem życia. Bóle pleców, karku czy szyi to pierwsze oznaki tego, że z kręgosłupem nie dzieje się najlepiej. Skutecznym rozwiązaniem na wyeliminowane tego problemu jest wybór dobrej pościeli, szczególnie poduszki. Dobrej jakości poduszka medyczna to podstawa walki z bólem kręgosłupa.

Poduszki medyczne dzięki swojej konstrukcji umożliwiają zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa w czasie snu. Anatomiczne wyprofilowanie stanowi bardzo dobre wsparcie dla głowy i szyi, w efekcie czego kręgi i mięśnie zostaną odciążone na długi czas. Poduszka nie tylko pozwala uniknąć wielu bolesnych schorzeń kręgosłupa, ale również sprawia, że sen jest bardziej efektywny, dodający energii i siły do intensywnego wysiłku. Należy jednak pamiętać o tym, że przepisy ściśle określają wymogi, jakie muszą spełniać poduszki medyczne. Stosownie poduszek od przypadkowych producentów, niespełniających odpowiednich norm może być nie tylko nieskuteczne, ale również w niektórych przypadkach przyczyniać się do pogorszenia stanu zdrowia.

Czym są poduszki medyczne w świetle przepisów prawnych? Są to produkty, które muszą spełniać wymogi dyrektywy unijnej 93/42/EWG określającej warunki projektowania i wytwarzania takich poduszek, aby były one bezpieczne i wspierały zdrowie swoich użytkowników. Wyroby poddawane są licznym testom i dopiero gdy w ich wyniku osiągnięte zostaną wszystkie wymogi, mogą zostać dopuszczone do użytku. Poduszki medyczne, które spełniają wszystkie normy, posiadają certyfikat CE (deklaracja zgodności).

Poduszki medyczne można podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

 • poduszki ortopedyczne profilowane, charakteryzujące się obecnością dwóch ''garbów''. To po prostu boki, pozwalające na ustawienie konkretnej pozycji do spania (najwygodniejsza to sen boku). Jest to poduszka, która sprawdzi się w zastosowaniu przede wszystkim u osób, które całą noc spędzają niemal w jednej pozycji. Poduszki profilowane również można podzielić na kilka typów, mając na uwadze ich wielkość, twardość, wysokość czy wybraną pozycję do spania;
 • poduszki medyczne proste, swoją konstrukcją przypominające nieco poduszkę typu mydełko, klasyczny model, z którego korzysta większa część społeczeństwa. Dzięki temu łatwiej można przyzwyczaić się do zmiany kształtu poduszki, bez skutków ubocznych w postaci krótkotrwałego bólu czy uczucia dyskomfortu. Poduszki medyczne proste równią się między sobą wielkością wysokością i sztywnością, co pozwala na jej łatwiejsze dopasowanie do indywidualnych potrzeb.

Dlaczego poduszki medyczne to doskonała alternatywa dla klasycznych rozwiązań?

Puchowe, syntetyczne, czy wypełnione pierzem poduszki, tak często stosowane w wielu sypialniach pełnią tylko jedną funkcję - zapewniają podparcie głowy i kręgosłupa w czasie snu. Ze względu na charakter, rodzaj i gęstość wypełnienia, takie poduszki będą się bardzo szybko ubijały, przez co wraz z upływem czasu staną się niewygodne. Zupełnie inaczej wygląda to w poduszkach medycznych, które wypełnione są zupełnie innymi, wysokiej jakości materiałami. Najczęściej poduszki medyczne wypełniane są termoelastyczną pianą, o dużej gęstości i niewielkiej podatności na uszkodzenia. Pianka doskonale dopasowuje się do kształtu ciała, reagując na oddawane przez niego ciepło.

Decydując się na zakup poduszki medycznej, która niewątpliwie ma wiele zalet, należy pamiętać o tym, by sięgać wyłącznie po produkty certyfikowane. Brak certyfikatu oznacza, że poduszka nie jest wyrobem medycznym i bardzo prawdopodobne jest, że nie spełnia obowiązkowej dyrektywy. Przez to nie będą wpływać dobrze na komfort i jakość snu, a problemy z kręgosłupem zamiast zanikać, mogą zacząć się pogłębiać.

Poduszki medyczne spełniające wszystkie wymogi produkowane są w ściśle kontrolowanych warunkach, a ich zakup prowadzony jest w wyspecjalizowanych miejscach. Do produkcji używane są wyłącznie materiały bezpieczne i trwałe, o właściwościach antyalergicznych. Ze względu na trwałość i wykonanie, poduszki medyczne bardzo często polecane są zarówno przez lekarzy jak i rehabilitantów.

Czym są kołdry medyczne?

Kołdry medyczne to specyficzny typ kołdry, który przed dopuszczeniem do użytku musi przejść szereg testów stwierdzających, czy produkt sprostał wymaganiom wyrobu medycznego, czy też nie. Tego typu pościel stosowana jest w celach terapeutycznego łagodzenia przebiegu choroby bądź urazu. Nie oznacza to, jednak, że osoby w pełni zdrowe nie mogą profilaktycznie korzystać z tego typu wyrobów. Aby móc cieszyć się z zalet kołder medycznych warto pamiętać o tym, że jeżeli spełniają wszystkie niezbędne normy i dokumentację, która to potwierdzi, są zgłoszone do rejestru wyrobów medycznych. Tylko takie kołdry będą spełniały swoje zadanie, skutecznie wspomagając terapię wielu chorób. Kołdra zgłoszona do rejestru powinna być opatrzona stosowanym certyfikatem.

Kołdry medyczne to bardzo skuteczne wsparcie przy rehabilitacji i leczeniu wielu chorób. Należy jednak pamiętać o tym, że choć korzystanie z nich ma wiele zalet, to jednak nie mogą być traktowany jako wyłączny środek pozwalający na powrót do pełni zdrowia. Kołdry medyczne nie leczą samoistnie, a męczące dolegliwości natychmiastowo znikają. Ich zadaniem jest jedynie łagodzenie przebiegu choroby czy leczenia urazów.

Certyfikowane kołdry medyczne są produktami całkowicie bezpiecznymi w zastosowaniu. Nie zawierają w sobie nawet śladowych ilości szkodliwych dla człowieka substancji, takich jak pestycydy, formaldehyd, chlorofenole, roztocza, grzyby czy pleśnie. W większości przypadków wypełnienie kołder medycznych stanowi włókno HCS ANTIBACT, materiał solidny, trwały, a przy tym o właściwościach antyalergicznych. Dodatkowo materiał ma cenne właściwości zapobiegające rozwojowi szkodliwych dla organizmu bakterii i wirusów. Kolejnym bardzo ważnym atutem tego typu kołder jest bardzo dobra izolacja. Można ją również bez większych przeszkód prać nawet w pralce - wsad po wyschnięciu szybko wróci do swojej wyjściowej formy. Jest to produkt o bardzo dużej żywotności. Użytkując i pielęgnując kołdrę zgodnie z zaleceniami, jej atutami można cieszyć się przez długie lata.

Kołdry medyczne mogą być stosowanie zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Są uniwersalne, co oznacza, że można je bezpiecznie i komfortowo użytkować zarówno latem, jak i zimą. Właściwości hipoalergiczne sprawiają, że w końcu osoby, które zmagają się z trudnościami wynikającymi z alergii, bez trudności będą w sranie znaleźć kołdrę doskonale dopasowaną do własnych potrzeb.

Poduszki i kołdry medyczne czy tradycyjne rozwiązania?

Stosowanie poduszek i kołder medycznych ma wiele zalet. To bardzo duże wsparcie dla osób z problemami kręgosłupa czy zmagających się z różnego rodzaju urazami wymagającymi rehabilitacji. Należy jednak pamiętać, że taka pościel nie jest wyrobem leczniczym, ma jedynie wspierać proces powrotu do zdrowia, między innymi poprzez zapewnienie komfortowego snu, tak ważnego dla prawidłowej regeneracji organizmu.

Dobre poduszki i kołdry medyczne, które spełniają wszystkie normy, muszą zostać opatrzone odpowiednimi certyfikatami. Jeżeli ich nie posiadają, wówczas nie mogą być uznawane za wyrób medyczny. Taki certyfikat to nie tylko znak. To przede wszystkim dowód na to, że pościel jest najwyższej jakości, bezpieczna, a przy tym wytrzymała, dająca spokojny i komfortowy sen.

Zostaw komentarz