Ostatnie komentarze

 • Nunc consequat auctor neque, ut laoreet augue rhoncus viverra. Maecenas...
  UserDemo
  Mar 12, 2021
 • Nunc consequat auctor neque, ut laoreet augue rhoncus viverra. Maecenas...
  UserDemo
  Mar 12, 2021

Tagi bloga

Nie ma tagów
Maszynka do makaronu jak działa - pyszny makaron na zawołanie!

Maszynka do makaronu jak działa - pyszny makaron na zawołanie!

date_range Apr 20, 2022
Site Owner

Maszynka do makaronu to gadżet, który przyda się każdemu miłośnikowi makaronów – i to w różnej postaci. Z jej pomocą można przygotować własnoręcznie każdy rodzaj pasty – od klasycznego spaghetti, fettuccine, po płaty makaronu lasagne. W dodatku nie jest to urządzenie skomplikowane w obsłudze. Dlatego też warto je mieć w swojej kuchni. Pytanie tylko, jaki robot do wyrabiania ciasta na makaron wybrać?

Maszynka do makaronu – jak działa?

Robot do wyrabiania ciasta na makaron to urządzenie popularne zarówno wśród profesjonalnych szefów kuchni, jak i kucharzy–pasjonatów, którzy swoi umiejętności kulinarne doskonalą w zaciszu własnego domu. Jak działa takie urządzenie? Maszynka do makaronu obrabia ciasto przygotowane przez kucharza – w pierwszej kolejności poddając ciasto wałkom maszyny w arkusz, gdzie makaron jest prasowany. Następnie przechodzi on przez “grzebienie”, które dzielą arkusz sprasowanego ciasta na makaron o konkretnym kształcie.

Jaki makaron można przygotować za pomocą maszynki?

Podstawowym ustawieniem maszynki do ciasta i makaronu jest rozwałkowanie na płaski arkusz. Tak zrobiony płat makaronu można wykorzystać np. do przygotowania lasagne. Innym sposobem jest nadzianie go i złożenie w ravioli lub tortellini. Co więcej, może to być makaron dowolnej grubości – parametr ten można regulować według potrzeb. Na tym jednak jeszcze nie koniec. Płaskie arkusze makaronu można pociąć w nitki makaronu spaghetti lub fettuccine. Innym sposobem jest przepchnięcie ciasta przez otwory w pojemniku, co pozwoli na zrobienie makaronu penne.

Posiadanie maszynki do makaronu nie tylko stwarza również możliwość przygotowania makaronu na dowolnym cieście. W praktyce oznacza to więc, że poza wykonaniem jednego z wielu rodzajów makaronu, maszynka ta pozwoli również przyrządzić makaron bezglutenowy – wystarczy jedynie, zamiast standardowej mąki zastosować mąkę z ciecierzycy, ryżową lub gryczaną. To jednak dopiero początek zabawy – posiadanie maszynki ułatwi również przygotowanie makaronu wegańskiego.

Maszynki do makaronu i ich rodzaje

Producenci maszynek do ciasta i makaronu oferują wiele, różnorodnych rozwiązań. Dostępne na rynku urządzenia można podzielić ze względu na rodzaj zasilania. Pod tym względem wyróżnia się:

 • Ręczne maszynki do makaronu – tradycyjne modele wykonane głównie z nierdzewnej stali szlachetnej. Ciasto przepuszcza się przez maszynkę przy pomocy specjalnej korbki, którą obraca się, co powoduje pracę urządzenia. Łatwe w obsłudze, aczkolwiek ich stosowanie może powodować zmęczenie.
 • Elektryczne maszynki do makaronu – zasilane na prąd, znacznie skracają czas przygotowania makaronu. Są znacznie bardziej ergonomiczne, dlatego też korzysta się z nich w restauracjach i wszędzie tam, gdzie potrzebne są duże ilości makaronu. Bardzo często większą część pracy wykonują one samodzielnie, czego dowodem jest robot do wyrabiania ciasta na makaron. Wystarczy jedynie włożyć do jego pojemnika wszystkie potrzebne składniki, a robot wyrobi ciasta samodzielnie. Niektóre modele umożliwiają również dodatkowo przygotowanie ciasta do wypieków lub zawiera specjalny lej, który używa się do nadziewania kiełbas.

Warto również wspomnieć, że wybór rodzaju urządzenia ma ogromne znaczenie dla receptury wykorzystywanego w nich ciasta makaronowego. Większość modeli tych urządzeń wymaga wcześniejszego wykonania ciasta ręcznie. Istnieje jednak kilka produktów, które umożliwiają wykonanie makaronów na bazie ciasta wymieszanego w maszynie. Tym samym automatyzują one cały proces produkcji pasty – od wyrabiania ciasta aż po proces formowania makaronu.

Budowa maszynki do makaronu – z czego składa się urządzenie?

Tradycyjna, ręczna maszynka do makaronu jest zbudowana z wałkowarki, wykrojnika oraz rączki, którą w celu przeciśnięcia makaronu przez maszynkę, wprawia się w ruch. Maszynka do makaronu powinna posiadać również specjalny uchwyt, który pomoże przytwierdzić urządzenie do stołu bądź innego blatu. Natomiast modele elektryczne z funkcją wyrabiania ciasta posiadają pojemnik, w którym miesza się wszystkie składniki. W nich nakładki do formowania makaronu zostały zastąpione przyciskami, po których wciśnięciu urządzenie przygotowuje wybrany makaron.

Na co zwracać uwagę przy zakupie maszynki do makaronu?

Najlepsza maszynka do makaronu to urządzenie dopasowane do potrzeb użytkownika. Dzięki temu stanie się ono funkcjonalne i nie okaże się złą inwestycją. Aby tak było, warto przyjrzeć się bliżej poniższym kryteriom:

 • Rodzaj maszynki – klasyczne maszynki ręczne z pewnością będą tańsze niż modele elektryczne. Jednak w przypadku dużych ilości makaronów, znacznie lepiej będzie postawić na urządzenie zasilane prądem. Praca nim pójdzie szybciej, a przygotowanie olbrzymich ilości makaronu stanie się banalnie proste.
 • Moc maszynki – w przypadku urządzeń elektrycznych ma to ogromne znaczenie. Im większa będzie jego moc, tym więcej prądu maszynka do makaronu zużyje. To z kolei przełoży się na wyższe rachunki. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór modeli o mocy od 100 do 150 W.
 • Szybkość pracy – pod tym względem elektryczne maszynki do makaronu zdecydowanie przewyższają tradycyjne, ręczne modele. Jednak i wśród urządzeń elektrycznych istnieją te szybsze i wolniejsze.
 • Konstrukcja maszynki do makaronu – obudowa sprzętu powinna zostać wykonana z wysokiej jakości materiału. Najtańsze maszynki sprowadzane z Chin powstają z tworzywa sztucznego, przez co są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dobry model maszynki powinien zostać wykonany, np. ze stali nierdzewnej. Równie ważnym elementem jest solidnie wykonany mechanizm, który pozwoli przymocować maszynkę do blatu.
 • Regulacja trybu pracy – to bardzo przydatne udogodnienie, które umożliwiają regulację pracy urządzenia. Najbardziej zaawansowane z nich mogą produkować nawet do kilkunastu różnych makaronów.
 • Waga maszynki do makaronu – im lżejsze urządzenie będzie, tym również i bardziej mobilne. Warto więc wybierać modele, których waga nie przekracza 2 kg.
 • Sposób czyszczenia maszynki do makaronu – maszynka nie powinna przysparzać problemów w myciu. Wystarczy je jedynie rozkręcić, a następnie umyć jej części w zlewie, opłukać i osuszyć.
 • Dodatkowe funkcje – czyli m.in. możliwość przygotowania ciasta na wypieki lub ilość nakładek, które pozwalają na przygotowanie różnorodnego makaronu.

Na końcu warto również wziąć pod uwagę design urządzenia. Na szczęście na rynku nie brakuje nowoczesnych robotów do ciasta i makaronów, które urzekają swoim stylowym designem.

Jaką maszynkę do makaronu wybrać?

Ręczna czy elektryczna? Na samym początku należy zadać sobie pytanie – jak często i do czego urządzenie będzie wykorzystywane? Wpłynie to bowiem na to, jakiego rodzaju maszynkę do robienia makaronu powinno się wybrać. Uwzględnienie sposobu użytkowania urządzenia już na etapie zakupów sprawi, że łatwiej będzie uniknąć przykrego rozczarowania. Ręczne maszynki do robienia makaronu są stosowane już od setek lat. Są tanie, nie generują kosztów eksploatacyjnych oraz łatwe w obsłudze. Z drugiej jednak strony wykonanie nimi makaronu wymaga dużego nakładu siły – zwłaszcza, jeżeli w grę wchodzi przygotowanie dużych ilości makaronu. Dlatego też w tym przypadku znacznie lepiej sprawdzą się urządzenia zasilane prądem.

Elektryczna maszynka do makaronu ma przewagę nad tradycyjnymi maszynami ze względu na to, że w tym samym czasie jest ona w stanie przygotować znacznie więcej makaronu niż tradycyjne urządzenia. Dlatego też osobom, które planują używać maszynki często, lub na potrzeby restauracji – najlepszym wyborem będzie zakup maszynki elektrycznej. Produkt ten przewyższa klasyczne maszynki do makaronu również ze względu na to, iż może ono przygotować również masę na ciasto. Takie nowoczesne roboty samodzielnie zagniatają masę, a następnie przeciskają przygotowane ciasto przez praskę, z której wydostaje się makaron uformowany za pomocą specjalnych nakładek, czy końcówek.

Które z urządzeń zatem wybrać? Osobom, którym nie przeszkadza wysiłek, jaki będzie trzeba włożyć w urządzenie ręczne – poleca się zakup klasycznej maszynki do makaronu. Każdemu, kto jednak ceni sobie czas i nie chce go marnować – zdecydowanie bardziej poleca się wybór maszynki do makaronu elektrycznej. Taki robot nie tylko we wszystkim wyręczy, ale i zwiększy efektywność pracy.

Dlaczego warto kupić maszynkę do robienia makaronu?

Makaron to danie popularne nie tylko we Włoszech. Również i u nas spożywa się go duże ilości – przeciętny Polak zjada bowiem w ciągu roku nawet do 5 kilogramów. To jednak nic w porównaniu z Włochami, gdzie dorosła osoba zjada rocznie średnio nawet do 28 kg makaronu! Czy warto mieć maszynkę do robienia pasty? Odpowiedź na to pytanie brzmi: oczywiście, że tak! Niezależnie od tego, czy będzie używać się je na potrzeby restauracji, czy do użytku domowego – posiadanie takiego robota niesie ze sobą wiele zalet. Największą z nich jest fakt, iż urządzenie to pozwoli wykonać własnoręcznie robiony, domowy makaron, który ma nieporównywalnie lepszy smak od makaronu ze sklepu. Zakup tego urządzenia poleca się więc wszystkim fanom aromatycznego, domowego jedzenia, ale i nie tylko...

Robot do ciasta i makaronu to również świetna propozycja dla alergików i wegan. Posiadanie takiego urządzenia sprawi bowiem, że przygotowanie makaronu bezglutenowego, czy wegańskiego (bez jajek), nie będzie stanowiło już nigdy problemu. Urządzenie daje kompletną kontrolę nad tym, jakie składniki pojawią się w składzie masy na makaron, czy ciasta. Można więc bez problemu wyeliminować wszelkie szkodliwe dla alergików substancje, np. gluten. Nie wspominając o tym, że przyczyni się to również do oszczędności – nie osób nie zauważyć, że produkty bezglutenowe i wegańskie są w sklepach z reguły droższe. Bardzo istotnym atutem posiadania takiej maszynki jet również fakt, iż daje ona możliwość przygotowania dowolnego makaronu, co w przypadku osób na diecie bezglutenowej i wegańskiej jest bardzo ważne. Wreszcie będą oni mogli bowiem skosztować makaronu o dowolnym kształcie – zamiast bycia zdanym na z reguły ograniczony asortyment sklepów.

Przeczytaj podebne artykuły:

jak wybrać maszynkę do makaronu

Zostaw komentarz