Ostatnie komentarze

 • Nunc consequat auctor neque, ut laoreet augue rhoncus viverra. Maecenas...
  UserDemo
  Mar 12, 2021
 • Nunc consequat auctor neque, ut laoreet augue rhoncus viverra. Maecenas...
  UserDemo
  Mar 12, 2021

Tagi bloga

Nie ma tagów
W jaki sposób należy dbać o bawełniane ręczniki?

W jaki sposób należy dbać o bawełniane ręczniki?

date_range Mar 08, 2022
Site Owner

W XXI w. dąży się do tego, by nawet tak pozornie nieznaczące elementy wyposażenia domu jak ręczniki cechowały się jednocześnie dobrą jakością wykonania oraz ciekawym wyglądem. Aby jednak możliwe było utrzymanie wyrobów w dobrym stanie, konieczne jest ich prawidłowe pranie. Jak prać ręczniki, by zachowały one swoje właściwości użytkowe oraz estetyczne? Jest to ważna kwestia, która dotyczy zarówno tańszych wyrobów, jak i produktów bardziej ekskluzywnych (zaliczają się do nich np. ręczniki Zwoltex).

Dlaczego sposób prania ręczników jest istotny?

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, to w rzeczywistości pranie ręczników w znacznym stopniu wpływa na ich stan. W przypadku nieodpowiedniego obchodzenia się z ręcznikami mogą one stracić swoje kolory oraz miękkość materiału. Niewłaściwe pranie ręcznika to także jego mniejsza chłonność.

Ważne jest już pierwsze pranie

Kluczowe jest już pierwsze pranie ręcznika. Mało znaną, ale pożądaną metodą działania jest pranie tego typu tkaniny jeszcze przed jej pierwszym wykorzystaniem. Dlaczego takie postępowanie jest konieczne? Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: fabrycznie nowy ręcznik jest pokryty nadmiarem różnego rodzaju środków chemicznych (w tym między innymi barwników). Choć te niewielkie cząsteczki szkodliwych substancji chemicznych są niewidoczne dla naszego oka, to – pozostawione na ręczniku – mogą doprowadzić do niepożądanych reakcji (na przykład alergicznych) w naszym organizmie.

W jaki sposób należy wyprać ręcznik po raz pierwszy? Oczywiście, zalecenia w przypadku poszczególnych producentów mogą być odmienne, ale zasadniczo zaleca się, by zrobić to w zimnej (ale nie lodowatej!) wodzie przynajmniej na dwadzieścia cztery godziny. Dzięki temu rozwiązaniu szkodliwe dla organizmu substancje chemiczne rozpuszczą się w wyniku oddziaływania wody. Takie działanie jest zalecane szczególnie w przypadku wyrobów wykonanych z bawełny (do takich należą między innymi ręczniki typu Zwoltex produkowane z użyciem tzw. bawełny egipskiej).

W jaki sposób należy prać ręczniki?

Ważnym czynnikiem, do którego należy przywiązywać uwagę podczas prania ręczników (zarówno bawełnianych, jak i tych wykonanych np. z mikrofibry), jest temperatura. Górna granica, jeśli chodzi o temperaturę prania w pralce, wynosi dziewięćdziesiąt stopni Celsjusza. Zaleca się, by czyścić ręczniki w temperaturze z przedziału czterdzieści-sześćdziesiąt stopni.

Dokładniejsze informacje w tym zakresie można znaleźć na metce producenta. O tym, jaką temperaturę należy zastosować, mówi oznaczenie miski z wypełnioną wodą. Dwie kropki oznaczają zalecaną temperaturę na poziomie czterdziestu stopni, trzy kropki to sześćdziesiąt stopni, zaś cztery – dziewięćdziesiąt.


Nie zapomnij o wysuszeniu ręcznika!

Podczas pielęgnacji ręcznika ważne jest nie tylko jego pranie, ale także odpowiednie wysuszenie. W tym celu warto wykorzystać na przykład sprzęt AGD (suszarkę bębnową). Można to zrobić na kilka sposobów. Niektórzy decydują się na skorzystanie z automatycznej suszarki, ale doświadczenie pokazuje, że znacznie lepszym – a także nieporównywalnie tańszym – rozwiązaniem jest rozwieszenie wypranych wyrobów na sznurku, stojącej suszarce do prania itd.

Ponadto, podczas rozwieszania wypranego przed chwilą ręcznika bawełnianego warto nim przynajmniej kilka razy energicznie potrząsnąć. Takie działanie pozwoli na podniesienie włókien, z których została stworzona tkanina. W efekcie ręcznik zachowa swoją dotychczasową miękkość.

Takie działanie jest konieczne między innymi w przypadku wyrobów, do wyprodukowania których została wykorzystana bawełna egipska. Materiał ten charakteryzuje się bowiem stosunkowo długimi oraz cienkimi włóknami. Dzięki temu ręczniki wykonane z bawełny egipskiej (są to na przykład tkaniny Zwoltex) cechują się wysokim poziomem miękkości oraz chłonnością. Z drugiej strony, aby możliwe było utrzymanie wysokiej jakości tego typu wyrobów, odpowiednia pielęgnacja ręczników jest nie tylko zalecana, ale wręcz konieczna. W przeciwnym wypadku ręczniki z bawełny egipskiej mogą stracić swoje cenne właściwości już zaledwie po kilku praniach.

Jakie są negatywne skutki niewłaściwego prania ręczników?

Niezależnie od tego, czy mowa jest o ręcznikach wykonanych z użyciem mikrofibry, czy też sprawa dotyczy ręczników oferowanych przez renomowanych producentów, niewłaściwe obchodzenie się z tkaniną doprowadzi w krótkim czasie do utraty jej cennych właściwości.

W efekcie niewłaściwego prania ręczników należy liczyć się z takimi negatywnymi efektami jak między innymi:

 • szorstkość – w przypadku prania z użyciem zbyt silnych detergentów itd. należy liczyć się z tym, że prana tkanina stanie się zbyt szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Taki stan rzeczy może powodować dyskomfort szczególnie podczas wycierania twarzy;
 • mniejsza chłonność,
 • brzydki zapach – najczęściej wynika to z nieprawidłowego wysuszenia ręcznika, w tym między innymi pozostawienia przez nieuwagę mokrej tkaniny w wilgotnym, niewielkim pomieszczeniu, koszu na pranie, pralce, szafce itd.

Z pewnością dobrą wiadomość dla wszystkich tych, którzy zajmują się praniem ręczników, stanowi informacja, że istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się wymienionych wyżej problemów. Przykładowo, zaleca się aplikowanie niewielkiej ilości białego octu do pranego ręcznika (nie więcej niż jedna szklanka cieczy dodawana do całego prania). Dzięki temu rozwiązaniu można w krótkim czasie pozbyć się problemu z nieprzyjemnych zapachem świeżo wypranej tkaniny.

Powyższe skutki to jednak jeszcze nie wszystko. O ile w przypadku najtańszych wyrobów niewłaściwe pranie grozi utratą chłonności tkaniny, to sprawa staje się znacznie poważniejsza w przypadku takich ekskluzywnych wyrobów łazienkowych. Do tych ostatnich należą na przykład ręczniki produkowane przez polską firmę Zwoltex. Ręczniki te cechują się – oprócz cennych cech użytkowych – również wysokim poziomem estetyki (producent od kilku dziesięcioleci dostarcza na rynek tkaniny w różnych wersjach kolorystycznych, wzorach itd.). Tak dobra jakość wykonania sprawia, że komplet ręczników Zwoltex to w ostatnich latach dobry pomysł na prezent. Aby jednak mógł on służyć obdarowanego przez długi czas, konieczne jest właściwe obchodzenie się z ręcznikami.

Jak często prać ręczniki?

Nie ma jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Zasadniczo, częstotliwość prania tego typu tkanin powinna być uzależniona od dwóch czynników, czyli:

 • tego, jak bardzo dany ręcznik jest wykorzystywany,
 • poziom wentylacji pomieszczenia.

Generalnie, im dane pomieszczenie jest słabiej wentylowane, tym częściej powinno się prać ręczniki. Powinno się wówczas prać tkaniny nawet co około dwa-trzy dni. Taka potrzeba wynika stąd, iż w wilgotnym pomieszczeniu znacznie szybciej rozwijają się wszelkie bakterie, grzyby i drobnoustroje. Są one niewidoczne dla ludzkiego oka, mogą się jedna niestety przenieść na ludzkie ciało podczas wycierania. W sytuacji, gdy łazienka jest wentylowane, znajduje się w niej okno, które można uchylić itd., pranie ręczników może odbywać się rzadziej (na przykład w cotygodniowych odstępach).

Jeśli chodzi o częstotliwość prania ręczników, jest to kwestia indywidualna. Wszystko zależy od tego, jak często ręcznik jest używany i jakie warunki panują w łazience. Jeśli pomieszczenie jest słabo wentylowane, często jest w nim para wodna, wówczas ręczniki należy prać bardzo często, nawet co 2-3 dni. Należy pamiętać, że wilgoć to najlepsze środowisko dla rozwoju bakterii i drobnoustrojów, które mogą zostać przeniesione z ręcznika na skórę, a dalej do organizmu.

Niewłaściwe prasowanie może zniszczyć ręcznik!

Wiele szkód – zwłaszcza w przypadku takich miękkich rodzajów tkanin jak na przykład bawełna egipska – może przynieść także ich nieodpowiednie prasowanie. Zasada ta dotyczy właściwie każdego rodzaju ręcznika niezależnie od tego, czy został on wykonany z włókien bawełnianych, czy też mowa jest o produktach przygotowanych z użyciem mikrofibry.

Choć przygotowane z bawełny egipskiej ręczniki (zestaw tkanin dostępnych w ofercie Zwoltex to właśnie wyroby wytworzone z bawełny egipskiej) są wprawdzie stosunkowo wytrzymałe, nie zmienia to faktu, że prasowanie w zbyt wysokiej temperaturze doprowadzi do uszkodzenia. Aby zniwelować tego rodzaju zagrożenie, warto zdecydować się na takie proste rozwiązania jak na przykład:

 • użycie wilgotnej (ale nie bardzo mokrej) ściereczki, które będzie oddzielać bawełniany ręcznik od żelazka,
 • włączenie funkcji pary wodnej w żelazku.

Mimo to nawet w przypadku zastosowania powyższych metod zaleca się, by prasować ręczniki bawełniane możliwe jak najrzadziej. Nieco inaczej wygląda w przypadku tkanin przeznaczonych dla małych dzieci (jaki ręcznik kąpielowy będzie najlepszy dla dziecka?)– wówczas prasowanie pomaga w usuwaniu, dzięki wykorzystaniu wysokiej temperatury żelazka, bakterii zgromadzonych na powierzchni ręcznika. Podobna zasada obowiązuje także w przypadku ręczników wykorzystywanych na co dzień w branży HoReCa (ang. Hotels, Restaurants & Catering) – w wyniku prasowania bakterie są usuwane znacznie skuteczniej. Z kolei w przypadku szpitali czy branży kosmetycznej regularne prasowanie ręczników to wręcz konieczność.

Jakich środków czyszczących używać do prania ręczników?

Zasadniczo, do prania ręczników nie powinno wykorzystywać się standardowych proszków. O ile dobrze sprawdzają się one na przykład podczas czyszczenia ubrań, to w przypadku ręczników stosowanie proszku przyniesie w większości przypadków – z uwagi na sposób wykorzystywania tego typu tkanin – negatywne skutki. Mianowicie, proszki do prania wypłukuje się znacznie wolniej i słabiej, niż ma to miejsce na przykład w przypadku żelów i kapsułek piorących. W efekcie ręcznik po praniu z użyciem proszku będzie mniej chłonny.

Pranie ręczników – podsumowanie Odpowiednio dobrane ręczniki mogą być nie tylko użyteczne dla domowników, ale także spełniać ważną rolę dekoracyjną. Aby jednak móc cieszyć się tego typu korzyściami, konieczne jest odpowiednie pranie, prasowanie oraz suszenie tkanin. W przeciwnym wypadku ręcznik stanie się szorstki i mniej chłonny, a jego barwa straci swoją dotychczasową wyrazistość.

Zostaw komentarz