Ostatnie komentarze

  • Nunc consequat auctor neque, ut laoreet augue rhoncus viverra. Maecenas...
    UserDemo
    Mar 12, 2021
  • Nunc consequat auctor neque, ut laoreet augue rhoncus viverra. Maecenas...
    UserDemo
    Mar 12, 2021

Tagi bloga

Nie ma tagów
Termometr bezdotykowy na podczerwień - dlaczego wato stosować i jak wybrać ten najlepszy?

Termometr bezdotykowy na podczerwień - dlaczego wato stosować i jak wybrać ten najlepszy?

date_range Mar 08, 2022
Site Owner

Istnieje kilka sposobów, mniej lub bardziej skutecznych na wykonanie pomiaru temperatury ciała. Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z termometru na podczerwień. Urządzenia wygodnego, dokonującego precyzyjnych pomiarów, będącego higienicznym rozwiązaniem szczególnie w przypadkach, w których korzysta z niego przynajmniej kilka osób.

Dlaczego należy mierzyć temperaturę ciała?

Każdy dorosły człowiek powinien mieć świadomość tego, że pomiar temperatury ciała jest jednym z podstawowych (a zarazem najważniejszych) parametrów życiowych. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura ciała to sygnał, że z organizmem dzieje się coś niedobrego. Aby móc kontrolować temperaturę ciała należy wybrać dobry termometr, pozwalający na wykonanie szybkich, bezpiecznych i co najważniejsze precyzyjnych pomiarów. Wszystkie te parametry spełnia termometr bezdotykowy medyczny na podczerwień, idealny w zastosowaniu zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Wysokość temperatury ciała wiele mówi o stanie organizmu, a każde odchylenie od normy powinno być monitorowane i jeżeli zajdzie taka potrzeba, natychmiastowo skonsultowane ze specjalistą. Nigdy nie należy lekceważyć takiego stanu, co jednak nie oznacza, że należy przejść nad tym do porządku dziennego i poczekać aż samo minie. Zbyt długo trwająca gorączka poważnie osłabia organizm, dostarczając wielu problemów w jego funkcjonowaniu. Wybór termometrów na rynku jest obecnie naprawdę bardzo duży, jednak w większości przypadków najlepsze będą modele bezdotykowe, wykorzystujące działanie podczerwieni. Dzięki nim można szybko i bezpiecznie uzyskać wynik do interpretacji.

Jak działa termometr bezdotykowy na podczerwień?

Mierzenie temperatury to bardzo ważna czynność nie tylko przy leczeniu wielu chorób, ale i kontroli stan u zdrowia, gdy pojawiają się podejrzenia, ze z organizmem dzieje się coś niedobrego. Wówczas przy pomocy takiego urządzenia w szybki i prosty sposób można przekonać się, o ile temperatura ciała odbiega od tej prawidłowej (36,6°C). Choć na rynku dostępnych jest wiele różnych termometrów, to jednak w ostatnim czasie największym zainteresowaniem cieszą się termometry bezdotykowe na podczerwień, wykorzystujące niewidoczne dla oka promieniowanie cieplne (elektromagnetyczne).

Wbrew pozorom zasada działania termometry na podczerwień nie jest specjalnie skomplikowana. Takie urządzenie odpowiada na reakcje na emitowane przez organizm promieniowanie elektromagnetyczne. Termometr zbliżony do ciała odczytuje jego poziom. Im większe jest promieniowanie z ciała, tym temperatura będzie odpowiednio wyższa. Jego działanie jest całkowicie bezpieczne i co ważne higieniczne, przez co bez obaw może korzystać z niego każdy domownik.

Rodzaje termometrów na podczerwień

Na rynku dostępne są dwa rodzaje termometrów na podczerwień, choć tak naprawdę różnice pomiędzy nimi są niewielkie. Pierwszy typ to termometry bezdotykowe na podczerwień, modele bardzo popularne szczególnie wśród rodziców (mierzenie temperatury dzieciom nie należy do najłatwiejszych). Ich użycie jest naprawdę bardzo proste. Wystarczy zbliżyć termometr do czoła na odległość około 3-5 cm. Wynik na niewielkim wyświetlaczu pojawi się już po kilku sekundach.

Drugi typ to termometr bezdotykowy na podczerwień do ucha. Takie urządzenie w swoim działaniu wykorzystuje pomiar temperatury błony bębenkowej (oraz tkanek znajdujących się w jej obrębie) w uchu. Termometr precyzyjnie mirzy temperaturę, a przy tym jest bezinwazyjny i całkowicie bezpieczny. Jest to najlepszy sposób na skontrolowanie gorączki u dziecka szczególnie takiego, które niezbyt dobrze znosi kontakt z termometrem.

Dlaczego warto sięgać po termometr bezdotykowy na podczerwień?

Termometr bezdotykowy to niewielkie i wygodne w użyciu urządzenie, przy pomocy którego można dokonywać pomiaru temperatury ciała, bez konieczności jego dotykania (w przeciwieństwie do klasycznych rozwiązań, które są wkładane pod pachę). Prostota i higiena zastosowania to jednak nie wszystkie zalety przemawiające na korzyść stosowania termometrów bezdotykowych. Kolejnym ich atutem jest bezpieczeństwo. Rodzice mają pewność, że nawet gdy dostaną się w ręce dzieci i ulegną uszkodzeniu, nie będą w żaden sposób zagrażały bezpieczeństwu i zdrowi najmłodszych. Wbrew opinii wielu osób, termometry bezdotykowe działające na podczerwień pozwalają na wykonanie znacznie bardziej precyzyjnych pomiarów niż urządzenia, które do wykonania pomiaru wymagają bezpośredniego kontaktu z ciałem. Niektóre z nowoczesnych bezdotykowych termometrów zapamiętują ostatnich kilkadziesiąt wykonanych wcześniej pomiarów.

Czy pomiary temperatury bezdotykowym termometrem na podczerwień są dokładne?

Choć popularność termometrów działających na podczerwień jest coraz większa, to jednak w dalszym ciągu wiele osób zastanawia się nad tym, jak dokładne są pomiary wykonywane przy ich pomocy. Nowoczesne bezdotykowe termometry doskonale radzą sobie z dokładnymi pomiarami temperatury ciała pod warunkiem jednak, że zostaną użyte w odpowiednich okolicznościach i przy zachowaniu właściwych parametrów. W przypadku termometrów do ucha istotne znaczenie ma przede wszystkim:

  • stała temperatura otoczenia (bez przeciągów i nagłych skoków),
  • zmiana otoczenia z gorącego na wilgotne (przeniesienie termometru z suchego pomieszczenia do łazienki gwarantuje zafałszowany wynik),
  • sposób wykonywania pomiaru (tu ważne jest zapoznanie się z instrukcją obsługi przed pierwszym wykorzystaniem termometru),
  • stan skóry (nie może być tłusta, nagrzana i spocona - to pewne czynniki sprawiające, że wynik pomiaru będzie błędny).

Warto pamiętać o tym, że nie tylko temperatura otoczenia, ale i samego urządzenia musi być stabilna. Dlatego też przed jego zastosowaniem należy umieścić urządzenie na co najmniej godzinę w tym samym pomieszczeniu, w którym przebywa osoba, która będzie wykonywała pomiar temperatury ciała. Niezależnie od typu termometru należy dbać o czystość czynnika. Wszelkie jego zanieczyszczenia prowadzą do zafałszowania wyników.

Jak mierzyć temperaturę termometrem na podczerwień?

Wykonywanie pomiaru termometrem na podczerwień jest naprawdę bardzo proste i w przypadku modeli przykładanych do czoła nie wymaga regularnej dezynfekcji po każdym zastosowaniu. Choć urządzenie nie ma bezpośredniego kontaktu ze skórą, należy pamiętać o tym, że zbliżając termometr do czoła, należy zadbać o to, by skóra na nim nie była mokra ani spocona, w przeciwnym wypadku z dużym prawdopodobieństwem uzyskane wyniki będą mocno zafałszowane. Wykonanie pomiaru przy zastosowaniu termometru do czoła można opisać w kliku prostych krokach (pamiętając również o wcześniejszym zapoznaniu się z instrukcją obsługi dołączoną przez producenta):

  • po uruchomieniu termometru należy zbliżyć go do środkowej części czoła (w odległości około 5 cm od skóry),
  • należy odczekać kilka sekund, przytrzymując w tym czasie odpowiedni przycisk,
  • po zakończeniu pomiaru (wiele nowoczesnych urządzeń wydaje przy tym charakterystyczne dźwięki) należy odczytać wynik z wyświetlacza).

Ważne: Aby wynik uzyskany przy pomocy bezdotykowego termometru na podczerwień do czoła był wiarygodny, należy zadbać o to, by jego temperatura była stabilna. Chodzi tu przede wszystkim o to, by urządzenie przynajmniej na godzinę przed pomiarem znajdowało się w tym samym pomieszczeniu co osoba, która będzie przy jego pomocy dokonywała pomiaru temperatury ciała.

Nieco inna zasada pomiaru obowiązuje w przypadku termometrów bezdotykowych na podczerwień do ucha. W pierwszej kolejności po uruchomieniu urządzenia należy delikatnie pociągnąć za małżowinę, w efekcie czego wyprostowany zostaje przewód słuchowy. Następnie należy włożyć końcówkę termometru do ucha (należy robić to delikatnie, aby nie wywołać dolegliwości bólowych, jednak nawet przy gwałtownych ruchach należy pamiętać o tym, że korzystając z niego, nie ma ryzyka uszkodzenia błony bębenkowej). Po kilku sekundach wynik pomiaru ukaże się na wyświetlaczu. Niezależnie od tego, ile osób w gospodarstwie domowym korzysta z tego termometru, przez taki sposób mierzenia temperatury należy dezynfekować końcówkę termometru po każdym użyciu.

Kiedy korzystanie z termometru na podczerwień nie jest dobrym rozwiązaniem?

Istnieje kilka czynników, o których bezwzględnie należy pamiętać, aby osiągnąć miarodajne wyniki pomiaru termometrem. Przede wszystkim nie należy mierzyć temperatury tuż po kąpieli - w takim przypadku w naturalny sposób będzie ona podwyższona, niekoniecznie świadcząc o tym, że w organizmie rozwija się jakaś choroba. Wiarygodny wynik nie będzie możliwy do uzyskania także w przypadku użycia termometru tuż po przebudzeniu czy intensywnym wysiłku fizycznym. Temperatury nie należy sprawdzać również u dziecka, które chwile wcześniej przestało płakać. Być może niewiele osób wie, ale u kobiet temperatura ciała w dużej mierze zależna jest od tego, w jakiej fazie cyklu się znajduje (najniższa temperatura ciała zawsze odczytywana jest w fazie folikularnej).

Stosowanie termometru na podczerwień a bezpieczeństwo

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy korzystanie z termometru na podczerwień, szczególnie w przypadku dzieci jest na pewno bezpieczne. Odpowiedź na te obawy jest jednoznaczna - korzystanie z bezdotykowego termometru na podczerwień jest całkowicie bezpieczne, zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Jest to urządzenie reagujące na emitowane przez ciało promienie elektromagnetyczne, natomiast sam termometr nie wytwarza i nie wysyła żadnego ciepła czy fal. Każdy, kto chce mieć pewność tego, że sięga po dobry i bezpieczny termometr bezdotykowy powinien pamiętać o tym, by przy zakupach zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada stosowne atesty i certyfikaty. Dla bezpiecznego użytkowania niezbędne jest również szczegółowe zapoznanie się z opracowaną przez producenta instrukcją. W przypadku termometrów mierzących temperaturę w uchu ważne jest, by ich końcówki były dezynfekowane po każdym użyciu.

W każdym domu powinien znajdować się dobry i sprawny termometr, pozwalający na bezpieczne wykonanie temperatury ciała. To bardzo ważne, gdyż gorączka czy obniżona temperatura to często pierwsze objawy chorób, które trzeba jak najszybciej zacząć zwalczać.

Zostaw komentarz