Ostatnie komentarze

  • Nunc consequat auctor neque, ut laoreet augue rhoncus viverra. Maecenas...
    UserDemo
    Mar 12, 2021
  • Nunc consequat auctor neque, ut laoreet augue rhoncus viverra. Maecenas...
    UserDemo
    Mar 12, 2021

Tagi bloga

Nie ma tagów
Idealne tekstylia na chłodne dni - koce i narzuty

Idealne tekstylia na chłodne dni - koce i narzuty

date_range Dec 01, 2021
Kamil Poter

Temperatury zimą mogą być naprawdę niskie, dlatego staramy się zadbać o komfort termiczny bez względu na sytuację. Miękkie i puszyste koce, narzuty na łóżko, poszewki na poduszki - domowe tekstylia mogą stworzyć wrażenie przytulnego wnętrze. W jaki sposób dobieramy tego typu dodatki? Na co powinniśmy zwracać uwagę, kupując koce i narzuty? Podpowiadamy, jak stworzyć nastrojowe aranżacje przestrzeni z wykorzystaniem ciepłych akcesoriów oraz kiedy jeszcze mogą się sprawdzić.

Stylowe koce i narzuty - sprawdzone materiały na chłodne dni

Współczesne narzuty i koce produkowane są z wielu rodzajów funkcjonalnych materiałów. Bardzo często to tkaniny, a nawet dzianiny syntetyczne, które dają wiele pożądanych właściwości przy zachowaniu niewielkiej wagi i łatwości pielęgnacji. Przykładem mogą być lekkie i ciepłe koce z polaru, znajdujące swoje zastosowanie również w turystyce i innych miejscach poza standardowym dekorowaniem wnętrz. Nawet cienki, zajmujący niewiele miejsca po złożeniu koc daje doskonałą izolację termiczną, jednocześnie zapewniając dobrą przepuszczalność powietrza. Świetnie w chłodniejsze dni sprawdza się także odpowiednio formowana mikrofibra. Koce z mikrofibry są nie tylko ciepłe, ale również wyjątkowo przyjemne, miękkie w dotyku. Niemalże dowolność w kształtowaniu ich struktury i właściwości sprawiają, że stają się wyjątkowo efektownym, a zarazem w pełni praktycznym dodatkiem do wnętrza.

Praktyczne i uniwersalne koce polarowe

Co wyróżnia koce polarowe na tle innych tekstyliów do domu? To szereg cech, które doceniają osoby praktyczne. Polar może występować w różnych wariantach grubości, ale nawet te najcieńsze materiały świetnie ogrzewają i są przyjemne w dotyku. Warto podkreślić, że polarowy koc może przybierać niemalże dowolną kolorystykę, zarówno jednolitą, jak i wielobarwną, co otwiera szerokie możliwości w aranżacji. Dodatkowo kolory są żywe i trwałe, a pielęgnacja niezbyt wymagająca. Koce można prać w pralce automatycznej w 30 stopniach, szybko schną po rozwieszeniu, nie wymagają prasowania. O uniwersalności koców polarowych, jakie często używamy w pomieszczeniach o różnym charakterze, decyduje też ich wysoka trwałość, odporność na spieranie, a jednocześnie stosunkowo niska cena. Tu jednak ważny jest taki dobór materiałów, aby były one dobrej jakości, sprawdzonej w praktyce.

Kolory koców - jak dobrać je do wnętrza?

Odcienie tekstyliów w pomieszczeniu - sypialni, salonie, pokoju dziecięcym albo gościnnym powinny być dopasowane przede wszystkim do otoczenia. Mogą ubyć utrzymane w kolorystyce wnętrza, dopełniać ją, albo też kontrastować, zawsze jednak trzeba dobrze przemyśleć taką aranżację. Ciekawym pomysłem jest, gdy zmieniamy ją zależnie od pory roku, by dopasować nie tylko kolor, ale także optyczną wagę i strukturę tekstyliów. Jesienią czy zimą wcale nie trzeba ograniczać się do ciepłej, typowej dla tego okresu kolorystyki. Barwy tekstylnych dodatkózw warto dobierać pod kątem wystroju całego wnętrza. Puszyste i ciepłe koce mogą mieć również zimne odcienie, a nadal będą wraz z innymi dodatkami tworzyć wrażenie przytulności. Jeżeli baza - ściany, meble, podłoga mają neutralną kolorystykę, na przykład biele, szarości, beże, kolory drewna, to z dodatkami można nieco "zaszaleć". Proponujemy:

  • głęboki granat,
  • ciemny fiolet,
  • turkusowy,
  • miętowy,
  • róże o zróżnicowanej intensywności,
  • czerwień,
  • odcienie niebieskiego, błękitu.

Jeżeli natomiast w pomieszczeniu z pomocą dodatków chcemy nieco stonować kolorystykę, z pewnością wybierając uniwersalną szarość, czerń, beż lub krem osiągniemy zamierzony cel. Modne są przede wszystkim koce w jednolitym kolorze, które mogą mieć efektowną strukturę, grubość, włosie. Mogą być matowe albo mieć efektowny połysk, lub też odbijać światło w zależności od ułożenia włosia, dając ciekawe wrażenie. Będą dobrym pomysłem nawet do pokojów dziecięcych.

Aktualne trendy - wzory i faktury na topie

Jeżeli chcemy, aby koc czy narzuta nie były gładkie, tylko w pewien sposób przyciągały wzrok, lepiej osiągnąć ten cel w sprawdzony sposób. Wielobarwne, krzykliwe wzory, nadruki czy hafty nie zawsze są dobrym rozwiązaniem. Lepiej sprawdzają się wspomniane już koce w jednym kolorze, ale ze zróżnicowaną fakturą, czasem również wykończeniem brzegu. To najczęściej koce z lekkiej i praktycznej mikrofibry, z tłoczeniami w jednym z wielu dostępnych wzorów:

  • drobne paski, prążki,
  • szersze równoległe pasy na dłuższym włosiu,
  • drobne kwadraty ułożone z przesunięciem, na wzór cegiełki,
  • szerokie pasy układające się w romby,
  • pikowane drobne kratki.

Wytłaczanie daje efekt trójwymiarowy, 3D, zwiększając puszystość koca. Świetnie sprawdzają się także neutralne, proste i lekkie koce z polaru, które można ze sobą zestawiać w różnych kolorach. Wśród trendów królują również nawiązujące do natury narzuty na łóżko w stylu skandynawskim, które wbrew pozorom będą wyglądały dobrze również w sypialni w innym stylu dzięki swojej neutralności kolorystycznej i wysokiej uniwersalności.

Który rozmiar koca lub narzuty będzie najlepszy? 

Nie ma uniwersalnego przepisu, jaki wymiar koca jest optymalny. To kwestia ilości użytkowników, czy też powierzchni, jaką ma przykrywać. Świetnie sprawdzają się obszerne koce o wymiarach nawet 200 x 220 centymetrów, którymi możemy w całości się otulić, przykryć dwie czy nawet trzy osoby, albo nakryć łóżko. Prosty koc polarowy 150x200 będzie natomiast dobrym wyborem dla jednej osoby, albo też pary jako lekkie przykrycie. W przypadku narzuty już łatwiej dobrać odpowiedni rozmiar, bazując na wymiarach łóżka. Zasadniczo narzuta powinna być szersza o przynajmniej 20 centymetrów od wymiarów materaca, zarówno na długość, jak i szerokość. Jeżeli przykrywając łóżko narzutą, chcemy również pokryć jego boki, powinniśmy zmierzyć wysokość materaca wraz ze znajdującą się na nim pościelą i o taką wartość powiększyć odpowiednie wymiary narzuty.

Dodaj sypialni ciepłego charakteru - koce i narzuty idealne w sezonie zimowym

Puszyste oraz miękkie koce i narzuty niemal od zawsze kojarzą się z ciepłem. To idealny dodatek zimą, nawet jeżeli w naszym domu panują wysokie temperatury. Sprawdzają się właściwie bez względu na sezon, bo chłodne wieczory czy noce zdarzają się także wiosną, latem czy jesienią. Ciepły charakter sypialni czy salonu może być podkreślony poprzez koce gotowe do użytku, będące częścią aranżacji wnętrza. Możemy ułożyć je złożone równo w części łóżka, albo też przewieszone przez jego brzeg. Będą także świetnie dekorować fotel albo sofę. Ciekawym pomysłem jest zwinięcie puszystego kocyka w wałek, który spełni w ten sposób kilka funkcji w zależności od potrzeby. Możemy obok siebie połączyć koce w różnych kolorach lub odcieniach, albo tej samej kolorystyce, ale zróżnicowanej fakturze. Stworzymy w ten sposób stylową i ciepłą kompozycję, świetnie łączącą się z innymi dodatkami i dekoracjami w tym stylu. Puszysta narzuta na łóżku obok funkcji dekoracyjnej i ochronnej może być także ciepłym dodatkiem na mroźne noce, podnoszącym komfort termiczny kołdry.

Ponadczasowy styl - narzuty na łóżko w stylu skandynawskim

Ciekawą propozycją, na którą chcemy zwrócić uwagę, są narzuty na łóżko w stylu skandynawskim. To rozwiązanie, które doda stonowanej naturalności do sypialni. Może mieć typowy dla stylu neutralny charakter, nawiązujący do ekologii, przyrody, jednak wśród narzut w stylu skandynawskim znajdziemy także ciekawe, efektowne propozycje. To modny dodatek wpisujący się świetnie w wiele rodzajów wnętrz, bo z założenia powinien pasować do:

  • drewnianych mebli, podłogi, wykończeń ścian,
  • bieli, szarości, beżów,
  • minimalizmu, prostej formy,
  • kolorów natury.

Jednak także w stylu skandynawskim jest miejsce na kolory inne niż szary albo biały, dlatego narzuta może być nawet wielobarwna. Ten styl sprawdza się w jasnych wnętrzach, które chcemy zaaranżować na spokojne i przytulne, utrzymane w modnym, a zarazem ponadczasowym sznycie. Będzie także świetny w bardziej ekstrawaganckim pomieszczeniu, monochromatycznym czy nawet glamour, stanowiąc rodzaj elementu tonującego.

Inne tekstylia świetne zimową porą

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie ciepłe koce na zimę, czy miękkie narzuty na łóżko w stylu retro kojarzą się z chłodnym okresem. Jednak również z pomocą innych tekstyliów domowych można zadbać o komfortowe spędzanie nawet wyjątkowo zimnych dni. Ciepłe i przyjemne w dotyku zestawy pościeli do sypialni, miękkie puszyste poszewki na jaśki i poduszki, ale również firany i zasłony oraz dekoracyjne dodatki tworzą klimat we wnętrzu. Nie muszą być utrzymane w tym samym stylu albo kolorystyce, mogą korespondować ze sobą fakturą albo detalem. Zadbajmy o wystrój salonu czy sypialni kompleksowo, a będziemy czuć się w tych przestrzeniach dobrze bez względu na porę roku.

Jakie jeszcze możliwości dają nam koce z polaru?

Po okresie zimowym, gdy dni stają się dłuższe i cieplejsze polarowe koce nadal mogą być praktycznym i eleganckim dodatkiem w salonie lub sypialni. Jednak obok tych funkcji sprawdzają się także gdzie indziej. Spędzając częściej czas na świeżym powietrzu, możemy wykorzystać je jako koce piknikowe lub ich uzupełnienie. Lekki polar będzie idealny:

  • jego waga, nawet przy dużych wymiarach jest nadal niska,
  • koc polarowy można dość mocno skompaktować, po zwinięciu zajmuje niewiele miejsca,
  • utrzymanie koców w czystości jest proste,
  • w razie zamoczenia koce z polaru schną wyjątkowo szybko,
  • w przypadku załamania pogody kocyk będzie dobrym awaryjnym okryciem wierzchnim.

Warto jeden lub kilka koców, w zależności od wielkości rodziny mieć zawsze pod ręką. Dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie koca na przykład w bagażniku samochodu, by być gotowym nawet na spontaniczne wycieczki i wyjścia w teren.

Trudno wyobrazić sobie dom, w którym nie mamy dostępu do ciepłego koca czy praktycznej narzuty na łóżko. Ten rodzaj tekstyliów sprawdzi się w wielu sytuacjach, a umiejętnie dobrany będzie stanowił dodatkową dekorację dodającą przytulności wnętrzom. Wybierajmy produkty dobre jakościowo, łatwe w pielęgnacji i odpowiadające naszym gustom, a pomogą one w stworzeniu przyjemnego klimatu w naszym domu.

Pościel 3D do sypialni - przytulny styl w Twoim domu.

Zostaw komentarz